С поред най-разпространяваната и подкрепяна версия италианският физик Гулиелмо Маркони изобретява радиото.
Той първи успява да създаде апарат, чрез който предава радио сигнали на разстояние. Дори прави демонстрации на изобретението си в периода 1895 и 1897 г.
Скоро получава първия патент за „безжична телеграфия“, а през 1905 г. получава патент и за насочената антена, основния белег на радиото.
През 1909 г. дори печели Нобелова в областта на физиката заради приноса си към безжичната телеграфия. Портфолиото на гениалния физик е добре подкрепено с факти и патенти.
Подръжниците на Тесла отричат Маркони като изобретател на радиото
Все пак през 1891 г. той измисля намотката, която е от основно значение за предаване на радио вълните. Четири години след това сръбско-американският изобретател успява да предаде радио сигнали на повече от 80 км., когато пожар изпепелява лабораторията му.
Въпреки това до 1897 г. той си стъпва на краката и вписва няколко патента за разглеждане, които са удовлетворени едва през 1900 г. В тези три години патентите на Маркони са постоянно отхвърляни, защото твърде много приличат на работата на Тесла (и няколко други учени).
Известни изобретения, заслугите за които са приписани на грешните хора (I част)
Поради неясни причини Офиса за патенти променя решението си и през 1904 г. дава патента за радиото на Маркони. Много източници през годините обвиняват институцията по издаване на патенти в корупция, защото семейството на италианския учен, както и самият той, били доста заможни и влиятелни.
В общи линии, така разгледана, историята описва Тесла като една невинна жертва или невъзпят герой. Но както и преди сме ви разказвали – често около едно изобретение се въртят не едно, не две, а поне три имена, като истината се крие някъде по средата.
През 1886 г. германски физик успешно предава електромагнитни вълни
Името му е не малко известно - Хайнрих Херц. Той провежда серия от експерименти, в които успешно наблюдава и пренася електромагнитни вълни за пръв път в историята.
Известни изобретения, заслугите за които са приписани на грешните хора (II част)
Експериментите на Херц, за разлика от тези на Тесла и Маркони, са доста по-абстракни. Той притежава гения да създаде нещо в границите на лабораторията си и да го демонстрира, но няма погледа върху това, как да го изкара извън нея, а да не става дума и как да бъде приложимо с комерсиални цели.
Когато е попитан до какво биха довели неговите открития и за какво биха послужили, той отговаря:
„За нищо предполагам“.
Още през 60-те години на XIX в. шотландският учен Джеймс Максуел описва в уравненията си на теория съществуването на електромагнитните вълни. Той пръв излага тезата, че електричните и магнитнитните полета се разпространяват в пространството под формата на вълни с постоянна скорост, равна на тази на светлината.
Без неговата теория, нямаше никога да се достигне до изобретяването на радиото - освен ако някой друг не достигнеше до нея, което най-вероятно щеше да се случи...
Херц потвърждава предположенията на Максуел
Той доказва съществуването на радио вълните. До този момент другите изследователи не можели да бъдат сигурни дали изобщо успяват да предадат нещо или не, защото съществуването на електромагнитните вълни било теоретично.
За да бъде още по-заплетена историята, тук се намесва и британско-американският изобретател Дейвид Хюз, който също твърди, че е успял да предаде радио вълни – цели седем години преди Херц – през 1879 г.
Както е при случая на Александър Бел и изобретяването на телефона и при Хюз грешка води до правилен резултат. Дейвид Хюз също работел по телефон, в който допуснал грешка и забелязал, че искра от телефона се прихваща от микрофон, който също бил негово дело.
Неговото ръчно направено "искрящо" устройство предавало вълни на около 500 м. А тези вълни, според устройството на изобретението му, почти сигурно са били радио вълни, просто не знаел как да го докаже.
Учените от Британското кралско научно дружество тогава му казват, че не е предал радио вълни, а други незначителни електромагнитни вълни. Хюз не бил професионален физик, затова не могъл да защити откритието си с аргументи.
Поне още няколко имена имат принос към изобретяването на радиото -
Карл Фердинанд Браун, Рейналд Фесенден, Едуар Бранли, Джагдиш Боус, Александър Попов и други, но накрая патента получава този, които успее най-бързо и умно да събере трудовете и знанията на всички преди него и да ги обобщи, влагайки ги в едно изобретение, което може да бъде полезно на хората и да бъде комерсиализирано.
Никола Тесла от своя страна казва нещо изключително умно: "Не ме притеснява, че крадат идеите ми, притеснява ме, че нямат свои...".
В случая Гулиелмо Маркони може и да не е измислил всичко сам, но поне е знаел как да борави със знанията на другите, смесвайки ги със своите идеи.
Във видеото на канала „Портретъ“ във Vbox7 вижте повече за живота на Никола Тесла:
Вижте още:
Последната снимка на Никола Тесла и детайли около смъртта му
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!