П рез 1980 г. фотографът Майк Уелс запечатва един трогателен момент, който достига до милиони души по целия свят.
Фотографът заснема как католически проповедник държи ръката на недохранено момченце от Уганда. Малката детска ръчичка е толкова слаба и безжизнена, че е почти болезнено да я гледаш.
Във видеото горе вижте няколко въздействащи фотографии и историите зад тях
След като същата година фотографът на свободна практика печели наградата на World Press Photo за снимка на годината, той разказва историята на своята иконична снимка пред списание „Холанд Херълд“, както и защо се срамува от нея.
През 1980 г. Уелс работи в Африка
към британската фондация „Да спасим децата“ и нейната кампания за ваксиниране срещу полиомиелит в африканските държави Свазиленд и Малави.
Фотографът става свидетел на трогателната гледка по време на кратко пътуване до Уганда, където католически свещеници раздавали храна в ранните дни на масов глад. Един от проповедниците обяснява на Уелс, че малкото момче със сухи и безжизнени ръце, е от племето Карамоджонг и е едва четири годишно.
Вижте снимки, които разказват истории, в нашата галерия в две части - Първа част и Втора част
Недостигът на храна в региона Карамоджа започва през юли 1978 г.
след голяма суша, лоша реколта и болести по растенията. И тъй като регионът по това време няма голямо политическо и икономическо значение за страната, правителството под ръководството на президент Иди Амин не предприема никакви действия за справяне с проблема.
Между живота и смъртта: свещеникът и умиращият войник
След военен преврат и сваляне на Амин от власт през 1979 г. военните от Карамоджонг се снабдяват с много оръжия и амуниции и регионът се превръща в доста опасно място. Свободното влизане и излизане в града с добитък и зърно става изключително трудно и почти невъзможно.
„Турски служител дразни гладни арменчета с хляб“ - въздействието на една фалшива снимка
Нестабилното политическо и икономическо положение в страната от друга страна довежда до пълен срив в търговията. Още в началото на 1980 г. семействата започват да остават без никаква храна.
През май положението вече е критично, а през юли и август масовият глад достига своя пик
Поради тази причина „Отците от Верона“- група италиански католически свещеници, вземат участие световна програма за снабдяване с храна към Рим и през юли 1980 г. са изпратени в Карамоджа.
Любовта на брата няма граници - една снимка, трогнала целия свят
Майк Уелс се срамува, че е заснел този момент
и че това му е спечелило някаква награда. В продължение на пет месеца снимката му стои непубликувана, докато накрая не излиза наяве и не достига до погледите на милиони хора по света.
Тя става част от конкурса за фотография на World Press Photo и печели престижната награда Снимка на годината.
Как снимките на един журналист го погубиха
Уелс обаче не е публикувал снимката доброволно, нито се е записвал в конкурса. След време споделя, че цялата история с публичността на фотографията му, както и с конкурса, го кара да се чувства безкрайно огорчен и засрамен, защото според него не е етично да се печелят награди със снимки на хора, които гладуват до смърт и преживяват нечовешки страдания.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Вижте още:
„Нови обувки“ - снимки, които разказват истории
"Кървава събота" - плачещото бебе на разрушените релси в Шанхай
Сираче стои на прага на разрушения си дом и прегръща последното, което му е останало
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!