И коничната снимка е направена през 1937 г. от китайския фотожурналист Х. С. Уонг няколко минути след въздушна атака от страна на Япония по време на Битката при Шанхай, част от Китайско-японската война (1937-1945).
Материалът не разкрива пола на плачещото дете, чиято майка лежи мъртва до него.
Уонг прави няколко снимки, но тази става най-известна. Хората почти никога не я споменават с името й, а по-скоро с „Китайчето, останало без майка“ и „Китайчето на релсите в Шанхай“.
Това е една от най-въздействащите снимки, които някога са публикувани и може би една от най-реално отразяващите историческата действителност на 30-те години на XX в. в Китай.
Във видеото горе вижте "Стената на времето: Студената война - Един генерал и 50 атомни бомби над Китай"
Японските военни нападат най-населения град на Китай
След въздушната атака Уонг наблюдава от близък покрив, за да набележи обект за заснемане. В далечината вижда разрушената гара и бързо слиза на улицата, качва се в колата си и кара натам.
Когато пристига, вижда нещо ужасяващо:
„Беше ужасна гледка. Имаше хора, които със сетни сили се бореха да се изправят. По разрушените релси и перони лежаха мъртви и ранени хора. Навсякъде имаше разпръснати крайници. Само работата ми помогна да забравя това, което видях тогава. Забелязах, че обувките ми бяха прогизнали от кръвта по земята…
Правех снимки на горящ мост в далечината и тогава видях мъж да вдига бебе от релсите и да го качва на перона. Върна се да вземе и друго тежко ранено дете. Майката лежеше мъртва на релсите. Докато заснемах трагедията чух звука от връщащите се самолети.
Бързо изщраках останалите кадри от лентата и в тях запечатах бебето. Изтичах до детето, за да го закарам на безопасно място, но бащата се върна. Бомбардировачите минаха над главите ни, не пуснаха бомби.“
Уонг така и не разбира името на изгореното плачещо бебе, нито дали е момче, или момиче и дали е оцеляло. На следващата сутрин той занася лентата от фотоапарата си в офиса на изданието „Чайна прес“.
23 потресаващи кадри от Алепо - преди и след
По-късно разбира от вестници, че около 1800 човека, най-вече жени и деца, са чакали на гарата, когато японските бомбардировачи са ги объркали за военни. Шанхайските издания съобщават, за не повече от 300 оцелели.
Инетерсни факти:
- Снимката „Кървавата събота“ се разпространява из медиите през септември-октомври 1937 г. и за по-малко от месец е видяна от повече от 136 млн. души.
- Японците отричат снимката, като твърдят, че е постановка. Японското правителство дори обявява 50 000 долара за главата на Уонг. През 2015 г. тази сума се равнява на 820 000 долара – близо милион за главата на някого, запечатал суровата действителност на войната.
Вижте още:
„Нови обувки“ - снимки, които разказват истории
Историята на един журналист, който спечели "Пулицър", но загуби живота си
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!