Д ревна Гърция до голяма степен има заслуги за полагането на основите на западната либерална демокрация, но жените като цяло не са участвали активно в този процес.
Разбира се, изключения винаги има и Хипатия е едно от тях.
Тя била красива, амбициозна, смела, решителна и много интелигентна.
Хората й се възхищавали. Дори мъжете, които трябвало да я презират, че навлиза в „техните“ сфери, се прекланяли пред впечатляващите й постижения.
Очевидно фактът, че се е занимавала с наука, не й е попречил, а й спечелил адмирации, но безбожието й не останало подминато в едно силно фанатизирано християнско време и тя е брутално убита заради това.
Смята се, че Хипатия е родена около 350 г.
в Александрия. Дъщеря е на един от най-образованите хора по това време – математика Теон Александрийски. Тя не само се възползва от уроците на баща си, ами открива и свои сфери на интерес, като например астрономията.
Хипатия става член на Неоплатоническата школа в Александрия, добира се до академичния елит и убедително разказва своите възгледи за учението на Платон на всеки, който прояви желание да я слуша. Както става ясно – много хора са пленени от нейните интерпретации и от самата нея като личност.
Хората почти винаги пишат за една значима личност повече когато умре, отколкото докато е жива
Това се случва и с Хипатия. След смъртта й я описват като болезнено красива и с почти божествена аура около себе си. Древен енциклопедист пише това:
„Изключително красива и безпристрастна в… своите реч и действия, в своето благоразумно въодушевление, което внася в обществото, затова градът я посрещаше подобаващо и й отделяше специално внимание и респект“.
Хипатия не само става част от академия на учени,
в която преобладават мъже, но и успява да се наложи и да просперира. Става известна с трудовете си по математика и геометрия и най-вече с идеите си за коничните сечения. Но как го постига във време, в което на жените не се гледа като на блестящи умове?
Hypatia, The last of the great philosophers of Alexandria who was also a mathematician. Born c. 350–70. pic.twitter.com/XsDkGHS5hD
— History (@HistoryTime_) 5 февруари 2017 г.
Много учени смятат, че причината да бъде приета в тези среди е пълната й отдаденост на науката. Тя никога не се омъжва и според всички източници остава девица до смъртта си.
Древногръцкото общество е ценяло високо въздържанието и го е определяло като изключителна сила и достойнство. Най-вероятно това е и причината да бъде приемана и уважавана както от жените, така и от мъжете.
Чрез целомъдрието тя успява да спечели признанието на своя остър ум и научните си постижения.
Християнството от своя страна я е видяло като заплаха
Във време, в което тази религия тъкмо започва да се разпространява и налага с пълна сила, много езичници приемат именно това еднобожие от страх да не бъдат преследвани.
Хипатия от своя страна продължава да проповядва езическите си възгледи. Защитата, която получава от правителството в Александрия, стоварва гнева на християните върху нея и я прави основна мишена сред християнските кръгове.
Един от най-благородните епископи по това време Кирил Александрийски (по-късно канонизиран за светец) прави опит да атакува директно правителството заради подкрепата на езичеството, но не успява, затова решава да елиминира един от най-мощните му активи – Хипатия.
По негова заповед тя е отвлечена и влачена по улиците, за да се прочисти от греховете си. След това е обгорена, а кожата й е свлечена с черупки от омари. В добавка към "ритуала за прочистване" Хипатия е откарана в църква, където е съблечена чисто гола и е замервана с камъни, а накрая крайниците й са отделени от тялото.
Епископ Кирил оправдава действията на християнските монаси и ги определя като нужни, защото Хипатия била грешник, борещ се срещу християнските възгледи. За негово нещастие обаче, убивайки я, той я обезсмъртява.
Ако я беше оставил да живее в мир и спокойствие, може би днес малцина щяха да чуят за труда й. Но християнството я убива и дава глас на иначе тихата й природа.
В канала „Конспирации“ във Vbox7 вижте едно видео за религията:
Вижте още:
Няколко жени с изключителен принос в историята
Чинг Ши - обикновената жена, превърнала се в един от най-могъщите пирати в историята
Как растящата власт на Екатерина Велика предизвиква злите езици
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!