Н а снимка от 15 август 1941 г. се вижда как Хайнрих Химлер се взира в млад съветски затворник.
Това се случва по време на официална визита на ръководителя на "Шуцщафел" в работническия лагер „Широкая“ в Минск, Беларус.
Вижте лицата на чудовищата на Хитлер
Германски военни реагират на снимки от концентрационни лагери
Изисквала се е голяма смелост да гледаш Химлер по начина, по който мъжът от снимката (най-вероятно съветски военнопленник) стоически пронизва с поглед втория най-влиятелен човек в Третия райх след Адолф Хитлер.
Това е един мъж, който въпреки че е изгубил толкова много, се изправя и отстоява позицията и мъжеството си пред самия Химлер.
Идентичността на войника остава неразкрита,
но снимката продължава да обикаля света и до днес, позволявайки по нея да се правят различни разсъждения и заключения.
През 2010 г. британският вестник „Телеграф“ публикува снимка със заглавието „Граасли се изправя срещу Химлер във военнопленнически лагер“.
Случаят на финландските евреи-съюзници на Хитлер
Една от най-въздействащите и убедителни картини на Холокоста
Джоузеф Хоръс Граасли е британски военен от Втората световна война, пленен през май 1940 г. от германците. Става известен с твърденията, че излизал от лагера тайно над 200 пъти заради страстна любовна афера, но винаги се връщал обратно. Каквато и да е историята на Граасли, със сигурност не е той на снимката, публикувана от британския вестник.
Историкът Гай Уалтърс категорично твърди, че войникът на снимката не е Граасли. Той се придържа към фактите, че снимката принадлежи на американския държавен архив, където в описанието ѝ е посочено, че е заснета към средата на 1941 г. в Минск, Беларус, от фотограф за пропагандни филми, а войникът е идентифициран като съветски (шапката му подсилва твърдението).
„Широкая“ е работнически лагер с около 2000 затворници,
всички - опитни работници от минското гето или военнопленници от Червената армия. В лагера временно са пребивавали и евреи, напът към лагерите на смъртта „Собибор“ и „Аушвиц“.
„Ангелът на смъртта“ – д-р Йосиф Менгеле
На посещението си от август 1941 г. Химлер е придружен от Карл Волф, ръководител на личния му щаб, който също се вижда на снимката, но лицето му е отчасти затъмнено.
Химлер изисква от военните да демонстрират техниките си за разстрел на евреи
По разкази на Волф, Химлер присъствал на разстрела, и преди да започне, отишъл да разпитва един от обречените – рус младеж:
„Евреин ли си?“, попитал Химлер. „Да“, отговорил младежът.
„И двамата ти родители ли са евреи?“ – „Да“, отговорил младежът.
„Имаш ли предци, които не са били евреи?“ – „Не“, отговорил младежът.
„Тогава не мога да ти помогна“, завършил Химлер.
Красивите лица на злото в концлагера "Равенсбрюк"
Завещанието на една шотландка, загубила живота си в Аушвиц
Русият младеж, както и още 99 други затворници са застреляни в тила
в този ден. Когато една редица била очистена, върху нея се изсипвали пръст и боклуци, а от някъде, където не се чували изстрелите била докарвана следваща.
Химлер стоял толкова близо по време на разстрелите, че униформата му била опръскана с кръв. По твърдения на Волф това е първият път, в който Химлер вижда мъртви тела от лагерите.
Вижте снимки на престъпленията на нацистите във Варшавското гето
По голямата част 90 000 евреи и 300 000 съветски военни, пленени през 1941 г., са убити или депортирани до освобождаването на Минск през 1944 г. Всички зад телената ограда от снимката с военнопленника, взиращ се в Химлер, най-вероятно са разстреляни от нацистите до 1943 г.
Във видеото вижте:
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!