Н а парламентарните избори тази година купуването на гласове е намаляло, сочи проучване на „Галъп”, поръчано и финансирано от NOVA. Само 14,8% от анкетираните заявяват, че знаят за случаи, в които са предлагани пари срещу вот.
Подобна е картината с корпоративния вот. Само 12% казват, че знаят за случаи, в които е упражнявана принуда да се пуска бюлетина за конкретна партия.
Най-важният въпрос: Ще има ли правителство
Лечева от БСП: ГЕРБ ни спра с извънредните избори
В изборния ден са подадени 68 сигнала за нарушения към МВР. За 20 от тях са започнали проверки.
Най-сериозните сигнали за нарушения до момента обаче идват от Турция. Пред няколко от избирателните секции там „са се появили“ вестници, с изображения на лидерите на ДПС и ДОСТ на първите им страници и заглавие „България пред тежък избор”. Вестниците били разграбени за минути
Една от въпросните секции е тази в Бурса, където гласуването днес беше прекратено за около 10 минути, след като част от чакащите да упражнят вота си се опитаха да нахлуят в сградата на училището, където беше разположена секцията.
Освен това много от избирателите в Турция са искали да гласуват с предварително попълнени декларации, а членовете на избирателните комисии не са ги приемали.
Основаната причина за напрежението и огромните опашки пред секциите стана решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) гласоподавателите, които не са в списъците да попълват декларация на български за гласуване в самите избирателни секции. Решението беше взето след жалба от коалиция „Обединените патриоти”.
„Разпоредбите на ЦИК са недемократични, но трябва да се уважават. Ние сме две съседни държави, които са партньори и трябва да се уважават”, заяви кметът на Бурса.
Заради решението на ЦИК избирателната активност в Турция беше по-ниска от тази на президентските избори. Предварителните резултати сочат, че в Бурса са гласували около 3530 избиратели, а в Истанбул, около 6000. Общо в Турция са гласували близо 20 хил. души, при 37 хил. на предходните парламентарни избори.
Решението на ЦИК породи напрежение и в най-големия турски град. Към 19:00 ч. напливът към секциите в истанбулския район Авдъжалар достигна се засили и се стигна до скандали и сблъсъци. От местната община осигуриха незабавно автобус, за да извозят желаещите да гласуват до други секции.
Нарастването на напрежението съвпадна с пристигането на представители на изселнически организации и на турските медии. 10 минути по-късно гласуването беше възстановено.
Според информационната агенция „Доган“ специално за изборите от Турция за България са отпътували около 10 000 души с двойно гражданство.
През целия ден турските медии информираха в обширни репортажи за хода на изборния процес както в Турция, така и в България, цитирани бяха и прогнозните резултати.
От ЦИК посочиха, че не могат да вземат мерки срещу изборните нарушения в Турция, тъй като те са станали на територията на друга държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!