И зборите свършиха, секциите затварят. България гласува на предсрочните парламентарни избори. Според екзитполовете на социологическите агенции ГЕРБ са първа политическа сила, следвани от БСП, ДПС, "Обединени патриоти", "Воля", а около чертата са Реформаторски блок - "Глас народен".
Въпросът сега е какво следва от тук нататък и ще има ли правителство. Първата партия - ГЕРБ, ще осветли темата утре, когато вече има по-точни резултати. Бойко Борисов обаче посочи, че е длъжен да сформира кабинет, но не каза с кого. Корнелия Нинова заяви, че няма да участва в коалиция с ГЕРБ, но е готова тя да състави правителство.
Лидерът на ГЕРБ категорично заяви през кампанията, че няма да се коалира с БСП, ДПС и ДОСТ. Патриотите са ключът към коалиция, обясняваха през цялата кампания социолозите. Те пък намекнаха, че могат да са в управлението с ГЕРБ. Лидерът на "Воля" Веселин Марешки заяви, че ще подкрепи първата партия.
Христо Иванов: Ако влезем, ще сме в опозиция
Хасан Азис: ДПс знае цената на властта
Москов: Има възможност за кабинет на РБ, ГЕРБ и патриотите
Патриотите: Ще говорим с първите, не искаме пак избори
Лечева от ДПС: ГЕРБ ни спря с извънредните избори
Първата сметка показва, че ако ГЕРБ И Патриотите
се обединят, коалиция между тях ще има 121 депутати (95 плюс 26, според екзитпола на "Алфа Рисърч"), посочи социологът Андрей Райчев.
По думите му вероятно никой няма да се обедини с ДПС, а Патриотите са проблемни, защото в Европа ги виждат като фашисти. Те не участваха в предишното управление, а го подкрепяха, припомни той.
Политически невъзможно обединение би било между ГЕРБ и БСП - 95 плюс 83 равно на 178, посочи той.
Коалиция между БСП, патриотите с подкрепата на ДПС пък би била от 132 депутати.
„Неоспоримият факт е, че имаме победител – ГЕРБ. Оттам нататък нещата са с повече неизвестни. Ключов момент е дали Реформаторите ще влязат в парламента”, коментира пред NOVA политологът Татяна Буруджиева.
По повод обещанията на Борисов за повече пари за пенсии, по-голяма средна заплата и повече безплатни ин витро процедури, Буруджиева коментира, че в момента, в който се състави правителството, веднага ще започнат обясненията, че някой е изхарчил парите, които всъщност никога не ги е имало.
„Много ще е трудна възможността за съставяне на кабинет.
Дори въобще дали ще има кабинет е съмнително. Много се изостри тонът, обещаваха се неща, които не се знае дали ще се изпълнят след това”. Това каза в изборното студио на NOVA журналистът Мира Баджева.
Банкерът Левон Хампарцумян каза, че са го стреснали икономическите обещания на партиите. Той ги определи като наивни и практически неизпълними.
„Ако просто напечатаме нови пари, ще предизвикаме инфлация, ако това не е подкрепено с развитие на икономиката. А икономиката не се развива с издаване на декрети от политици”, добави той.
Икономистът Владимир Каролев коментира купуването и продаването на гласове: „Докато не влезе човек в затвора за това, че е купувал гласове, няма как да се реши проблемът”.
„Не виждам проблем да се състави кабинет и да се направи управление.
Убеден съм, че такъв ще има. Големият проблем обаче е дали ще се направи стабилна коалиция, която да има ясна програма. С тези проблеми на Балканите и в Европа у нас ни трябва ясно, последователно и предвидимо управление”, заяви в „Новите 240: Избори след изборите” Емил Кошлуков.
„Досега не съм виждал толкова груба намеса в подкрепа на една политическа сила
от страна на чужда държава, както е случаят с Турция”, коментира от своя страна журналистът Петър Волгин.
„За мен големият въпрос на тези избори е дали България, без значение кой ще управлява, ще управлява различно. Надявам се, че след тези избори страната ни ще се управлява различно. Че ще имаме един стил на управление на държавата, който е доста по-различен от този, който имахме през последните 7-8 години”, заяви още Волгин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!