Т рябва ли да се съборят паметниците от тоталитаризма? Точни данни колко са те в България няма, но със сигурност са хиляди. Няма село без поне един бюст на местен герой и знаменитост от онова време.
В началото на тази година обаче с промени в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен беше постановено, че всички държавни и общински институции трябва да премахнат от своята територия надписи, паметници, символи и лозунги, създадени през комунистическия режим в негова възхвала.
Какво се случи на 10 ноември 1989 г.
БСП поиска паметника на Бузлуджа
Десетки се вдигнаха в защита на паметника пред НДК
Най-известните монументи предизвикват бурен спор в обществото още след падането на тоталитарната система. Един от тях е съборен през 1999 г. - мавзолеят на комунистическия ръководител Георги Димитров. Да, разрушаването му отне три взрива, шест дни и много подигравки, защото за приблизително толкова време е и построен... но вече го няма.
Друг спорен паметник е този до НДК, изграден за 1300-годишнината от основаването на българската държава - известен с много обидни имена, той е в окаяно положение от години. Всъщност разпадането му започва още от деня на откриването през 1981 г., когато плочи от облицовката паднат. Не били залепени добре, бързало се всичко да бъде открито в срок. А и самият Тодор Живков не бил особено впечатлен и дори критикувал огромния монумент.
Все пак той остава, най-вече в памет на дъщеря му Людмила Живкова, по чиято инициатива е построен.
Това лято монументът пред НДК обаче ще бъде демонтиран. Преди три години Столичният общински съвет реши на мястото на рушащия се паметник да се възстанови мемориалът на загиналите войници от Първи и Шести софийски полк от Балканските и Първата световна войни. А миналата година, след обжалване, съдът разреши премахването на монумента.
Друг паметник, към който неодобрението е голямо, е този на Съветската армия в центъра на София. От една страна такива има в много европейски градове, включително в Берлин и Виена. От друга обаче той почита армия окупирала България в продължение на две години и наложила тоталитарната система в страната.
Може би за това през 2011 г. осъмна с нарисувани комикс герои върху фигурите на войниците с надпис „В крак с времето”. Две години по-късно беше оцветен в розово с извинение към Чехия за окупацията през 1968 г. През 2014 пък имаше надпис "Слава за Украйна" в подкрепа на антиправителствените протести в страната.
Освен запазването или разрушаването на паметниците има и трета опция, с която от една страна се показва уважение към творците, създали монументите, а от друга се опазва историческата памет за онова време.
Музеят на социалистическото изкуство в София е филиал на Националната художествена галерия. Това е първата музейна институция в България, предназначена да събира, опазва и представя образци на българското изкуство, създадени през периода 1944 – 1989 г., тематично свързани с епохата на социализма. Той бе открит през 2011 г. с тържествена церемония, лично от премиера Бойко Борисов.
Там например в момента се намира оригиналната червена петолъчка от бившия Партиен дом, свалена през 1984 г.
Багери събориха къща-паметник в София
Рашидов се обяви за оставянето на паметника "1300 години България" до НДК
Вандали поругаха паметника на Роналд Рейгън в София
Трябва ли да се събарят паметниците от комунизма? Вижте във видеото на канала ПатриотичНО!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!