„ДПС и Патриотичният фронт бяха коалиция в Турция и резултатите показват, че успяха. Представителите на ДОСТ също бяха много активни”, заяви в студиото на „Здравей, България” по NOVA журналистът Генка Шикерова, която отразяваше изборите за нов български парламент на територията на Турция.
Там изборният процес бе доста бавен заради попълването на декларация за гласуване на български, върху която гласоподавателят поставяше подписа си лично пред членовете на СИК.
По думите й в Турция се е пуснал слух, че закриват ДПС и ДОСТ е новото ДПС.
Последните резултати от вота вижте тук
В същото време остава усещането за режисура на събитията по границата и блокадата на "Обединените патриоти", които дърпаха и не даваха на изселниците от Турция да влязат у нас, коментира и Калина Влайкова, която от години след процесите в ДПС.
Автобусите от Турция тръгнаха, блокада на границата
Герджиков: Взели сме мерки срещу опитите за намеса на Турция
Външно: Директна намеса във вътрешните работи на България
'Всеки си носеше декларацията попълнена. Някои спазваха изискването да полагат подписа си пред комисията, други не. Това указание на ЦИК препъна организацията на изборите. Лютви Местан спечели не малко, но съдейки по атмосферата в Кърджали, имах впечатлението, че ще спечели повече. Имат обаче един не лош резултат. Имаше изселници, които ни казваха, че са ползвали безплатния транспорт, но казваха, че ще гласуват за ДПС”, коментира журналистът Калина Влайкова, която отразяваше изборния процес в Кърджали.
По думите на Калина Влайкова, територията в Кърджалийско е разпределена на религиозен и образователен принцип.
„По-религиозните и консервативни места са подкрепили Лютви Местан”, каза още Калина Влайкова.
Изборният ден в Турция – турски език и нарушения
Нарушения в изборния ден, скандали в Турция
Изборният процес в една от секциите в Бурса бе спрян за 10 минути, след като избиратели нахлуха вътре. Полицията се намеси и освободи входа на секцията. Около 50 души, чакащи пред училището да гласуват, бяха натоварени в автобус и извозени към друго място за гласуване, в което чакащите били по-малко. Нарастването на напрежението съвпадна с пристигането на представители на изселнически организации и на турските медии.
„Това, на което станахме свидетели в Бурса, бе пристигане на официалните турски медии и на изселническата организация. Когато те пристигнаха, стана страшно. Имаше вчера съобщение на турски, че са били нарушени правата на изселниците, защото са били принудени да пишат на български език в секционните избирателни комисии”, коментира Генка Шикерова.
Темата коментира и Мехмед Дикме, който бе в редиците на ДПС дълги години.
"Отдавна ДПС имат проблем с електората си.
Ръководството насочи усилията си към овладяване на ромските гласове, за да компенсира загубата от мюсюлманските гласове", заяви той за "Здравей, България".
Той определи като "неправилно" разпореждането на ЦИК декларациите за гласуване в Турция да се попълват само на кирилица, и попита защо българското правителство чрез посолствата не е създало училища в Турция, в които да се учи български език.
"Когато търсим причина да попречим на някого да гласува, винаги можем да намерим много поводи и доводи", допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!