Ф иналният вариант на законопроекта за българско гражданство не е съгласуван с министъра на правосъдието. Това заяви днес в изявление ресорният зам.-министър на правосъдието Деница Митрова.
С него тя оповести официалната позиция на ведомството във връзка със скандала покрай законопроекта за изменение и допълнение за българското гражданство и внесените в него промени в Изборния кодекс, с които се въвеждаше уседналост за 3 месеца преди вота за живеещите зад граница нашенци.
За промените в Закона за българското гражданство, с които „през задната врата” се блокираше до голяма степен вотът в чужбина, бе обвинен шефът на дирекция „Съвет по законодателството” в Министерството на правосъдието Любoмир Талев.
Българи в чужбина: Не можете да ни забраните да гласуваме
Затягат режима за българско гражданство
Вчера той обясни, че е уволнен от страх, и че лично президентът Румен Радев е поискал промените, за да се попречи на ДОСТ да влезе в парламента на следващите избори. Днес дойде и реакция от министерството.
Според Митрова, в нито един момент от обсъждането на законопроекта не е коментирано отпадането правото на глас на български граждани, живеещи на територията на ЕС. Проектозаконът, поясни тя, е готвен от експерти към министерството, и
впоследствие е обсъждан с правния съвет към президента.
Законопроектът е качен за обществено обсъждане на интернет страницата на министерството от директора на Дирекция „Съвет по законодателството” в нарушение на действаща заповед от 17 март 2017 и без да бъдат изпълнени разпорежданията на ресорния зам.-министър във връзка с редакцията на изборните права на българските граждани, и без да са съобразени с действащите правила на ИК, свързани с уседналостта на българските граждани.
В нарушение на вътрешните правила и без знанието на министъра, Любомир Талев направил още едно нарушение, опитвайки се да стартира съгласувателна процедура на законопроекта в нередактирания му вариант, преди да е изтекъл срокът за обсъждане.
Категорични сме, че с действията си служителят уронва
престижа на Министерството на правосъдието. Назначен е след конкурсна процедура за директор на Дирекция „Съвет по законодателството” и изпитателният срок на работа към момента на освобождаването му не е бил изтекъл.
Вчера позиция имаше и президентът Румен Радев,
след като зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов му даде 2 седмици:
"В последните дни ескалира напрежение по отношение на проекта на Закон за допълнение на Закона за българското гражданство и предвидените промени в други закони", се казва в позицията и продължава:
"Още в началото на своя мандат заявих, че няма да мълча и бездействам, когато се засяга суверенитетът на България", заявява държавният глава.
"Напомням, че България е парламентарна република и всички закони се приемат в Народното събрание. Президентът не внася законопроекти, но това не означава, че не е съпричастен и отговорен към особено важните за обществото и националната сигурност проблеми", подчертава президентът Румен Радев.
Въпреки уверението на президента лидерът на ДОСТ Лютви Местан заговори за импийчмънт:
По думите му той е инициирал противоконституционни промени, които лишават българи от вот.
"Парламентарните избори минаха, а страхът от ДОСТ, вместо да отслабва, расте. Това е страх от изградената представа за ДОСТ като универсално зло, риск за националната сигурност. Националсоциалистическата пропаганда, която продуцира този образ, заприлича на патологичния лъжец, който е толкова упорит в лъжите си, че и сам започва да се бои от тях".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!