С лужебният кабинет се опитва да забрани гласуването в чужбина. Това смятат наши сънародници зад граница за промените в Закона за българското гражданство, предложени вчера от министерството на правосъдието.
Наред със затягане на режима за придобиване на гражданство, промените предвиждат право на гласуване да имат само хора, които в последните 3 месеца са живели в България - т.нар. уседналост на избирателите.
"Зад думата "уседналост" се забранява вота в чужбина. За последните 20 години, нито едно правителство не се е занимавало с изборното законодателство. Това е територия на парламента", заяви Стефан Манов, който живее във Франция от 24 години, в ефира на NOVA.
Според него, зад това действие на служебното правителство стои президентът Румен Радев, който търси популярност сред националистите.
"Той предава собствените си избиратели, защото във Великобритания 55% от хората гласуваха за него на втори тур", даде пример Манов.
Българи в чужбина очакват оттегляне на законопроекта, който трябва да бъде разгледан от следващия парламент, както и оставка на служебния правосъден министър Мария Павлова.
В Турция: Невероятният номер с кирилицата
Изборният ден в Турция – турски език и нарушения
Има ли значение вотът в чужбина?
До момента са проведени 24 национални избори в чужбина и те почти нямат практическо значение за крайния резултат, смята математикът проф. Михаил Константинов.
По неговите изчисления, вотът зад граница носи единствено средно 1,7 депутатски мандата на ДПС, а извън това повтаря крайния резултат в България.
Константинов изтъкна, че не е против гласуването в чужбина.
"Чисто математически една секция може да повтори резултата от всички. До нея ли да ограничим изборите", отговори Манов на констатациите на професора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!