П олякът Доналд Туск беше преизбран за председател на Европейския съвет въпреки възраженията на родната му страна. Това стана на започналата днес двудневна среща на върха на Европейския съюз в Брюксел, предадоха световните агенции.
Туск беше преизбран с мандат от две години и половина. „Благодаря ви за подкрепата“, заяви той и обеща обеща да даде най-доброто от себе си да направи ЕС по-добър, предаде Франс прес.
Юнкер предлага 5 пътя за ЕС без Великобритания
Меркел има идея, която ще разбие Европа
Според източник от Брюксел, цитиран от Ройтерс,
Туск е получил подкрепата на 27 от 28-те страни членки.
По-рано управляващите в родната му Полша консерватори се обявиха против неговата кандидатура с аргумента, че е политически пристрастен и се меси във вътрешните работи на страната. Те дори издигнаха алтернативен претендент за председател на Европейския съвет – полския евродепутат Яцек Сариуш-Волски. Туск, бивш полски премиер либерал, отрече обвиненията на консервативното правителство в родината си, което на свой ред е критикувано от Брюксел за нарушаване на принципите на правовата държава.
The European Council just re-elected Donald Tusk as its president for a 2nd term from 1 June 2017-30 Nov 2019 #EUCO https://t.co/nxKKT7zktA pic.twitter.com/6gI9iqfJKK
— EU Council (@EUCouncil) March 9, 2017
Сегашният първи мандат на председателя на Европейския съвет изтича на 31 май. С преизбирането си той ще остане на поста до края на ноември 2019 г.
Малко по-късно дипломатически източници от Брюксел информираха, че Полша ще блокира заключителното изявление на европейските лидери след двудневната им среща на върха днес и утре.
Преизбирането на Доналд Туск за председател на Европейския съвет от лидерите на страните в ЕС показва, че
съюзът е доминиран от Германия,
заяви лидерът на управляващата партия в Полша Ярослав Качински, цитиран от Ройтерс и Франс прес. Качински каза, че лидерите на ЕС са нарушили правилата за избор на председател на Съвета, като са преизбрали Туск въпреки несъгласието на Полша и осъди "диктата на Берлин".
Междувременно върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини заяви, че очаква днес Европейският съвет да изпрати
силно послание в подкрепа на европейската интеграция на страните от Западните Балкани.
Преди срещата на лидерите на ЕС в Брюксел Могерини каза, че ще информира президентите и премиерите на страните членки по три главни теми – миграционната политика на ЕС, общата европейска политика за отбрана и сигурност и ситуацията в Западните Балкани.
Тя изрази очакване, че лидерите на страните членки ще бъдат единодушни по тези три „много важни теми“ и ще предложат възможности за постигане на резултати в тези области.
Българският президент Румен Радев пък смята, че
от тази седмица Европа няма да бъде същата
и категорично се обяви против идеята за Европа на две скорости. „Налице е тенденция ЕС от съюз на принципи и ценности да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък“, заяви по-рано днес в Брюксел държавният ни глава, цитиран от NOVA. “В Брюксел съм, за да изразя ясната българска позиция в подкрепа на основополагащите ценности на ЕС – единството и солидарността, и да се противопоставя на тенденцията за Европа на две скорости – за формирането на център и периферия”, заяви президентът.
“Дебатът за бъдещето на Европа по нови механизми, както се предлагат, едва започва. Предстои да разгледаме Римската декларация, едва сега започва дебатът по Бялата книга на Европейската комисия.
Всичко ще приключи през декември, когато ще има някакво решение, което всички очакваме. Дотогава трябва да извършим много задълбочен анализ, да отговорим на призива на Юнкер във всяка държава да има анализ от институциите, но и да стигне до всички граждани. Това е важен дебат”, каза още Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!