Ч астта на доклада на Държавния департамент за състоянието на правата на човека по света през 2016 г., посветена на България, съдържа 43 страници.
Основните изводи в тях са, че:
В България гражданските власти са запазили ефективен контрол върху силите за сигурност.
Маргинализацията и социалната нетолерантност към ромското малцинство си остават един от най-неотложните проблеми с правата на човека. Нарастващата социална нетолерантност към бежанците и продължаващото влошаване на медийната среда, дължащо се на корпоративна и политическа зависимост, също са проблем.
Корупцията продължава да е бреме,
тегнещо върху способностите на правителството и подкопава доверието на обществото и бизнеса в съдебната система и в други правителствени институции.
Постановената през май 2016 г. присъда от 10-години затвор за бившия директор на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров, която по-късно бе отменена, а делото върнато за ново разглеждане също намира място в документа. Твърденията са за присвояване на 4,7 млн. лв.
Ненчев отива на съд, ново обвинение за Кирчо Киров
Кирчо Киров: Ислямизацията е глобален факт
Осъждането на бившия съдия от Велико Търново Славчо Петров на четири години затвор заради взет подкуп от подсъдим също намира място в доклада като пример за борбата с корупцията.
Други сигнали за проблеми с човешките права
включват случаи на полицейско насилие, тежките условия в затворите и центровете за задържане и отлаганията и бавенето в съдебната система.
Има сигнали за религиозна дискриминация и тормоз, недостатъци в процесите и политиките за интеграция на бежанците.
Държавният департамент на САЩ обръща специално внимание на действията на Динко Вълев и Петър Низамов – Перата по преследване и залавяне на мигранти у нас. Отбелязано е, че властите са предприели действия по разследване на тази дейност.
В доклада са споменати и двата случая, при които българските власти са предали на Турция издирвани за връзки с намиращия се в САЩ турски проповедник Фетхулах Гюлен турски граждани - заловените през октомври 2016 г. на българо-румънската граница седем бегълци и върнатия в Турция през август миналата година бизнесмен Абдула Буюк.
България върнала "предателя" Абдуллах Бююк на Турция
Турция иска от България да екстрадира гюленисти
Документът включва още сигнали за изборни измами,
за насилие на полов признак и за дискриминация срещу жените, за насилие срещу деца, за нарастващ онлайн антисемитизъм, за трафик на хора, за дискриминация на хора в неравностойно положение, на представители на етническите малцинства и на представители на общността на гейовете, лезбийките, транссексуалните и интерсексуалните.
Има и социална стигма срещу хората с ХИВ и СПИН. Има сигнали и за случаи на детски труд и на дискриминацията срещу членове на малцинствата в трудовата среда.
Докладът на Държавния департамент на САЩ се базира основно на анализи на неправителствени организации, сред които и Българския хелзинкски комитет. Публикуван е на интернет-страницата на Държавния департамент. Американската администрация представя за 41-ви път годишен обзор за защита на човешките права за общо 200 държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!