Беглецът Абдуллах Бююк няма да получи политическо убежище в България, властите са отхвърлили искането му, постановили са екстрадицията му и връщането му в Турция е в процес на подготовка.

Това съобщава министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу, цитиран от в.“Хюрриет“. Бизнесменът Бююк е заподозрян в Турция във връзки с организацията на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, сочен за организатор на опита за преврат от 15 юли т.г.

Часове след това стана ясно, че 40-годишният Бююк е предаден на властите в Турция. За това потвърждават и няколко турски медии с кратко съобщение, което не съдържа подробности. Става ясно само, че екстрадицията на Бююк е направена на ГКПП Капитан Андреево – Капъ куле днес.

Абдуллах Бююк е известен като финансист на организацията на Гюлен, 

твърдят турските издания. 

Вестник "Стар“ уточнява, че българските сили за сигурност са го предали на турските гранични власти при Капъ куле, след което той е отведен в дирекцията на полицията в Одрин.

От МВР също потвърдиха

- административна мярка „принудително отвеждане до границата“ е изпълнена спрямо турския гражданин Абдуллах Бююк. Причината -  не е напуснал страната до изтичане на разрешения му за престой срок. 

В интервю за "Събуди се" по NOVA през март Бююк разказва, че има бизнес с продажба на домейни в интернет и че в Турция положението е зле. 

Че у нас има издирван от Анкара гюленист Чавушоглу съобщи на митинг в Анталия на 31 юли.

Той дори го нарече предател. На 1 август българската прокуратура и правосъдният министър Екатерина Захариева обясниха, че след 28 юни не е имало отправено искане от Турция за екстрадиция на нейни граждани.

Искането за екстрадиция на Бююк е получено на 15 февруари. Софийският апелативен съд е отказал екстрадицията му в края на март, гласи официалната информация на прокуратурата.  

Бююк е пристигнал у нас през септември м.г., а през февруари е поискал политическо убежище. В публикация от 27 март т.г. в проправителствения всекидневник „Сабах“ се подчертава, че Турция е изпуснала Бююк от ръцете си заради неадекватно съдебно решение, а България отказва да го върне. През август м.г. заподозреният във връзки с движението на Проповедника Фетуллах Гюлен е бил задържан по време на сбирка с още 17 бизнесмени в офис на фирма в Истанбул.

На 9 април отново „Сабах“ пише за него и още в заглавието си уточнява, че Буюк е спонсор на гюленисткото движение „Хизмет“ и е заловен в България. Това турските власти са узнали от Интерпол, докладвано им е, че той е бил задържан в хотелската му стая, но не се посочва в кой град. Същата публикация твърди, че тогава е започнала подготовката за искането за екстрадирането му. В.“Заман“ от 12 май т. г. проследява историята с бягството на Бююк.

Това, че след новогодишното парти ме цепи главата и не помня нищо, почти се понася. По-лошото е, че в офиса колегите съчуствено питат: "Шефът вика…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Китай стартира мащабни учения с бойни стрелби около Тайван

Свят Преди 56 минути

Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет над него, твърдейки, че само неговите жители могат да решат бъдещето на острова

,

Новогодишно меню: 5 съвета за избягване на преяждане

Любопитно Преди 1 час

Празниците не са причина да изпитвате издръжливостта на стомаха си

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

САЩ удариха пристанище във Венецуела, обяви Тръмп

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Имаше голяма експлозия в района на дока

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Путин ядоса Тръмп, каза му за украинската атака

Свят Преди 13 часа

Ушаков: Позицията на Русия ще бъде преразгледана по редица договорености

Русия: Украйна опита да убие Путин

Русия: Украйна опита да убие Путин

Свят Преди 14 часа

Зеленски отрече твърденията, наричайки ги "лъжи"

Бриджит Бардо

Разкриха къде ще погребат Бриджит Бардо, няма да зачетат волята ѝ

Свят Преди 15 часа

Френската филмова икона е починала в присъствието на четвъртия си съпруг Бернар д’Ормал. „Тя прошепна дума на любов към него… и си отиде“, каза представител на нейната фондация за защита на животните

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Мъжете посочиха най-неприятните навици на жените

Любопитно Преди 15 часа

Мъже в Reddit обсъдиха кои женски навици намират за най-отблъскващи – обсебеност от социалните мрежи, хвалене с мъжко внимание и обвиняване на партньора за всичко, като според тях това прави отношенията „досадни и опасни“

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Кейт Уинслет разкри, че е имала интимни преживявания с момичета като тийнейджърка

Любопитно Преди 15 часа

Кейт Уинслет разкри в подкаст, че първите ѝ интимни преживявания като тийнейджърка са били с момичета – откровение, което свързва с ролята си в „Небесни създания“ и отражението на ранните ѝ отношения върху актьорската ѝ кариера

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

Търсят 22-годишен мъж на Витоша, използват и дрон

България Преди 15 часа

Към момента се събира и анализира информация

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Путин: Руската армия уверено напредва в Украйна

Свят Преди 15 часа

Путин: Целта за освобождаване на регионите Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон се реализира поетапно

Мъж потроши и наводни ареста в Кърджали

Мъж потроши и наводни ареста в Кърджали

България Преди 16 часа

Tой е бил задържан, след като потрошил нощен клуб

Отразявал съм 40 войни - 2026 г. е най-тревожната година за световния мир

Отразявал съм 40 войни - 2026 г. е най-тревожната година за световния мир

Свят Преди 16 часа

2026 г. се очертава да бъде белязана от три много различни конфликта

Унищожиха ръчна граната, открита в Плевен

Унищожиха ръчна граната, открита в Плевен

България Преди 16 часа

Преди това боеприпасът беше иззет и транспортиран на безопасно място

България получи трето плащане от 1,47 млрд. евро по НПВУ

България получи трето плащане от 1,47 млрд. евро по НПВУ

България Преди 16 часа

Третото искане за плащане обхваща 22 реформи и 19 инвестиции и е най-голямото до този момент