П резидентът Румен Радев изрази безпокойство от създаденото напрежение в Република Македония и сблъсъците снощи в парламента. Той обаче заяви, че непосредствени рискове за България няма.
Номинираният за премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че за България е от изключително значение запазването на целостта на западната ни съседка.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ РАЗМИРИЦИТЕ - ПРОТЕСТИРАЩИ НАХЛУХА В ПАРЛАМЕНТА В СКОПИЕ
Протестиращи нахлуха в македонския парламент, биха депутати
„На нас ни е жизнено важно Македония да запази целостта си и да продължи по пътя на евроатлантическата интеграция, защото
не е хубаво на границите си да имаме нестабилност“,
каза Борисов пред журналисти. „Снощи разговарях по негово искане с президента на Македония, той ми се обади, както и Зоран Заев – шефът на македонските соациалисти. С него съм много добър приятел, нищо че е от друго политическо семейство.
Рама заплаши ЕС с кошмар и лудост на Балканите
Хиляди на протест в Македония при посещението на ерокомисаря Хан
Както всички, така и аз съм разтревожен
от това, което се случва в Македония и много внимателно, без никаква намеса във вътрешните им работи, призовах всички да намерят политически изход от тази криза, която тлееше от години, каза още лидерът на ГЕРБ. „Когато има подобни процеси, подобни кървища и безскрупулни действия в един парламент на държава, която ние всячески подкрепяме по пътя ѝ към ЕС и НАТО, това е нещо неприемливо като поведение. Това не може да не ни разтревожи“, добави Борисов.
Македония изпадна в пълна безизходица
Той обаче е категоричен, че
не е необходимо МВР да предприема някакви допълнителни мерки по границата ни с Македония
Според него България трябва да служи за пример на останалите страни от региона със своята политическа стабилност.
Вижте какво още каза премиерът във видеото:
Президентът на България
Румен Радев също коментира ситуацията в Република Македония.
„Изразявам дълбоко безпокойство от създаденото напрежение в Република Македония и сблъсъците от вчерашната нощ в парламента, довели до няколко десетки ранени, сред които и депутати“, се посочва в позицията му.
Държавният глава е призовал всички партии в Република Македония да уважават демократичния процес и да водят диалог. „Демокрацията и правовият ред са пътя за излизане от кризата. Вярвам, че Република Македония няма да се отклони от eвропейските ценности“, е посочено в позицията.
"Призовавам българските граждани към спокойствие. Снощи под ръководство на вицепремиера Стефан Янев беше проведено спешно заседание с министъра на вътрешните работи и компетентните служби, на което бе направен анализ на обстановката и бе констатирано, че няма непосредствени рискове за страната ни", заявява президентът.
Служебният външен министър
Ради Найденов заяви, че България категорично ще подкрепя евроатлантическия път на Македония
и не само на Македония, а и на всяка страна от Западните Балкани. Найденов каза още, че събитията в Република Македония будят загриженост, защото тя е наша близка и съседна държава. „Европа е бъдещето на страните от Балканите“, добави още Найденов
„Съдбата на македонския народ е в неговите ръце. Понякога пътят е труден, той е бил и в нашите държави. Винаги има предизвикателства. Необходим е диалог в защита на интересите на хората в духа на европейските решения при такива спорове“, заяви външният ни министър.
Действащият министър-председател
Огнян Герджиков също изрази загриженост.
„Нещо подобно имаше и в нашата история на 10 януари 1997 г. пред парламента. Сега виждаме подобно нещо в Република Македония. Това не може да не ни безпокои. Не може да поощряваме тези действия, предизвикани от изравнените сили между управляващи и опозиция. Апелът ни е да се спазва правовия ред“, каза той.
Според лидера на БСП Корнелия Нинова случилото се в Парламента на Македония е недопустимо посегателство
върху институцията и демокрацията. „Очакваме президентът на Р. Македония да предприе действия за успокояване на напрежението и връщане на полето на политиката“, заяви Нинова. „Изразяваме подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Македония“, поясни тя. По думите ѝ в рамките на предстоящото председателство на ЕС България трябва да изрази готовност да работи за присъединяване на държавите от западните Балкани към ЕС и НАТО.
Изразяваме несъгласието си със служебното правителство - пряка заплаха за сигурността на България има.
Това каза съпредседателят на ПГ на „Обединени патриоти“ Красимир Каракачанов в декларация от името на групата. „Тревогата ни не е само заради това, че се нарушават демократични права в Македония, а поради факта, че в Македония живеят наши сънародници“, заяви той. „От случващото се в Македония се пораждат проблеми за българската национална сигурност“, заяви той.
„Трябва да изразяваме позиции и да генерираме политика на спокойствие и ред на Балканите. България е най-пряко заинтересована от това, което се случва в Македония и там да се възстанови законовият ред, да се спазват правата на гражданите и да се намери решение на кризата, която продължава вече 2 години“, заяви Красимир Каракачанов.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пък заяви: „ДПС винаги е подчертавало, че
крайният национализъм, който разделя гражданите по етнически и религиозен признак, е опасен за всяка държава, а на Балканите е взривоопасен.
Профилът на тези, които създават безредици и етническо противопоставяне в Македония, е същият като на крайните националисти в България. Дори има съвпадение и в имената на някои от политическите формации“. По думите му по тази, а не по друга причина, ДПС смята, че толерирането и включването във властта на крайните националисти е опасно, защото рано или късно торпилира етническия мир.
Председателят на Народното събрание Димитър Главчев свика Председателски съвет по повод внесената декларация от „БСП за България“ за ситуацията в Македония. Малко по-късно
НС излезе с обща позиция:
„Народното събрание на Република България изразява дълбока тревога от развитието на кризата в Република Македония. Нахлуването в сградата на парламента и физическата атака срещу народни представители заслужават най-остро осъждане“. Българският парламент изразява подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония и призова за разрешаване на кризата на основа на „спазването на Конституцията и законите“ на Македония.
В рамките на предстоящото председателство на Съвета на ЕС България ще работи за ускоряване на процеса на присъединяването на държавите от Западните Балкани към ЕС с цел гарантиране на мира и развитието в цяла Югоизточна Европа, се посочва още в декларацията.
МВР: Ситуацията в Македония не крие рискове за България
Ситуацията в Македония поне засега не крие рискове за страната ни. Това е оценката на българските власти след извънредна консултативна среща в Министерството на вътрешните работи късно в четвъртък. Предвидени са допълнителни мерки за реакция, които да бъдат приложени при необходимост, информира NOVA.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!