М акедонският президент Георге Иванов обяви, че няма да връчи мандат за съставяне на правителство на нито една партия или личност, която нарушава единството и целостта на Република Македония.
Той подчерта, че след проведените избори на 11-ти декември чужда държава и нейният премиер директно са се намесели във вътрешните работи на страната и в чужбина е била изготвена т.нар. „Албанска платформа”.
Европейската комисия защити Македония
Кой поиска подялбата на Македония и още...
Американски конгресмен иска подялба на Македония
Според Иванов тя означава Македония да бъде поставена като заложник и на подчинение на чужда държава, което води до промяната на държавното устройство.
„Избирателят е този, който решава. Гражданите гласуваха за политическите платформи, а не за чужди платформи. Аз се заклех да спазвам Конституцията. Съвестта не ми дава право да дам мандат. Няма заплахи и закани, който може да ме накарат да наруша законите и Конституцията на страната”, каза Иванов.
„Ние нямаме резервна държава. Нямаме право да унищожаваме държавата си”, добави той.
Преди това Али Ахмети лидерът на най-голямата в Македония албанска партия „Демократичен съюз за интеграция“ потвърди, че е успял да приключи успешно преговорите с водения от Зоран Заев Социалдемократически съюз за употребата на албанския език и другите точки от „Албанска платформа”, приети от останалите албански партии в страната.
Т.нар. „Албанска платформа” е документ изготвен в Албания, който предлага на практика автономия на албанците в Македония.
Политическата ситуация след изборите, проведени през декември миналата година е такава, че бившите управляващи от ВМРО-ДПНЕ и опозиционният Социалдемократически съюз са с почти изравнени сили. Така мнозинството в 120-местния парламент и съставянето на правителство зависят от 3-те албански партии, които имат общо 18 депутати.
В отговор на думите на Иванов еврокомисарят по разширяването на Европейския съюз Йоханес Хан призова всички македонски политически лидери, включително и президентът, да зачитат резултатите от последните избори.
В коментара си в Туитър Хан пише, че „в демокрацията трябва да се приема парламентарното мнозинство, дори и тогава когато това не ви харесва. Поради тази причина очаквам всички политически лидери и институции да дадат път на демократичния процес, който е в интерес на гражданите”.
Hahn: All leaders, including the President, must respect the outcome of elections https://t.co/8nVPcrsjau #Macedonia pic.twitter.com/CW2UG5qSjP
— META.mk News Agency (@meta_mk_en) 1 март 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!