В чера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за трети път в политическата си кариера получи проучвателен мандат за съставяне на правителство от български президент.
Много вероятно е още другата седмица Борисов за трети път да бъде и министър-председател на страната.
Борисов: Взехме си поуки, за да управляваме 4 години
Новият стар премиер на България (СНИМКИ)
В историята на България след Освобождението Борисов съвсем не е първият политик, който получава три мандата на кормилото на изпълнителната власт.
Бившият пожарникар, охранител, главен секретар на МВР и кмет на София влиза в престижен клуб. В него са още Драган Цанков, Петко Каравелов, Васил Радославов, Александър Малинов, Никола Мушанов и други.
Да ръководиш три правителства вероятно покачва вероятността някой ден на теб да кръстят булеварди и улици.
Семантиката на числото обаче води и до друго. Третият мандат на един и същ министър-председател почти задължително се съпътства от интересни събития – преврати, влизане и излизане от световни войни, икономически кризи, промяна на държавното устройство.
Не са малко и съвпаденията между премиерстването на Борисов и това на други тримандатници.
Цанков – от еднопартийност към коалиции
Много критици на Бойко Борисов обръщат внимание на факта, че първите му две правителства не успяха да изпълнят пълни 4-годишни мандати.
Един от най-значимите ни възрожденци, Драган Цанков, ръководи 3 кабинета между 1880 и 1883 с обща продължителност на управлението им по-малко от 2 години.
Управлението му започва изсичането на български монети, формират се първите административни окръзи, приети са избирателен и съдебен закон.
Правителството на Цанков разработва и първия план за национална железопътна мрежа – някогашния еквивалент на това да правиш магистрали.
Неговият втори кабинет също е коалиционен - Цанков кани някои консерватори в либералното правителство. Както и при Борисов, коалиционното управление съществува по-малко от еднопартийното - едва 4 месеца.
Третият мандат на Каравелов продължава 5 дни
Петко Каравелов, друг значим либерал-възрожденец е премиер на четири различни правителства. Единият от тези кабинети е на власт само 5 дни – именно третият.
Второто правителство на Каравелов е на власт малко повече от 2 години (1884-1886), също като втория мандат на Борисов. Това правителство осъществява Съединението и води първата война след Освобождението – сръбско-българската.
Военен преврат прекратява управлението му на 9 август 1886. Офицерите отвеждат княза в Русия, а за три дни премиер става Васил Друмев (Климент Търновски).
Вижте центърът на София преди 100 години отвисоко (ГАЛЕРИЯ)
Жълтото паве - мистерията на производството
Военните си променят мнението и връщат Каравелов за 5-дневния му трети мандат между 12 и 16 август. Почти веднага той е заменен от Васил Радославов.
Това е първото от три правителства на Радославов. За последното ще стане дума по-надолу.
Опровержение на лошата поличба е третия мандат на Константин Стоилов.
Това негово правителство управлява малко над 4 години и стои зад ключови дела – прогресивен поземлен данък заменя архаичния десятък, приема се закон за покровителство на родната индустрия, градят се шосета, железопътни линии и друга инфраструктура.
Големият размах на народняците на Стоилов обаче води до финансови проблеми и обвинения в изборни фалшификации. Така той все пак пада от власт в началото на 1899.
Световни войни и преврати в третите мандати през ХХ-век
Пред Бойко Борисов стоят рекорди за подобряване. Вече в ерата на Царство България, демократът Александър Малинов ръководи 5 различни правителства между 1908 и 1931.
Третият и четвъртият му кабинет управляват през 1918 година. Първата световна война е продължила повече, отколкото някой е искал, а „международната ситуация“ е меко казано тежка. Правителството му решава самосиндикално да води преговори за мир със Съглашението.
На 29 септември България излиза от Първата световна война, а кабинетът на Малинов все пак не допуска напълно реалната възможност гръцки и сръбски войски да окупират територията ни.
Това обаче се случва на север, където румънците овладяват Южна Добруджа. В знак на несъгласие Малинов подава оставка.
Причината всичко това да се случи е влизането в Първата световна война, до което се стига по време на третото правителство на Васил Радославов.
Шокиращите покупки на комунистите в България
През 1918г. Солунското примирие е подписано от финансовия министър на „Малинов 3“ Андрей Ляпчев.
Сам Ляпчев също ръководи 3 правителства на Демократичния сговор между 1926 и 1931 година.
Неговият трети мандат е белязан от световната икономическа криза в края на 20-те и началото на 30-те. Масовата безработица и краха на някои индустрии затрудняват живота на много българи.
Ляпчев обаче не си тръгва с оставка, а след съкрушителна изборна загуба от Народния блок, основан от някогашния му началник Малинов.
Коалицията има 3 поредни правителства под ръководството на Никола Мушанов между 1931 и 1934 година. По същото време в Европа добиват популярност и власт
авторитарни националистически управления.
Противоречия в управляващата коалиция водят до оставката на Мушанов на 15 май 1934 година.
Четири дни по-късно кръгът „Звено“ извършва държавен преврат и министър-председател за пръв път става Кимон Георгиев. Кабинетът отменя Търновската конституция, разпуска парламента и забранява политическите партии.
Георгиев също оглавява 3 правителства. Второто и третото са тези на Оттечествения фронт, дошъл на власт след 9 септември 1944 година.
Третият кабинет на Георгиев, откровено доминиран от комунистите, провежда националния референдум през 1946г., след който се превръщаме от монархия в република.
Трикратни министър-председатели в съвременната ни история са още Стоян Данев, Георги Кьосеиванов и Антон Югов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!