Д ни преди изборите десетки, а може би стотици автобуси с наши сънародници организирано пътуват от Турция към България.
В четвъртък и петък от Бурса по график поеха гласоподаватели, имащи законово право да дадат своя вот. Те се организират от две партии, съобщава NOVA.
Автобусите от Турция тръгнаха, блокада на границата
Герджиков: Взели сме мерки срещу опитите за намеса на Турция
Челик: Да направим турския официален в България
Сред изселниците в Чорлу и Бурса върви непотвърден слух, че тези, които гласуват в България за определена формация, ще могат да внесат по 20 килограма месо в Турция. По правило вносът на хранителни продукти в южната ни съседка е забранен.
Бенковски е голямо село. А тези дни е още по-голямо. В него на ден пристигат по 6 автобуса със сънародници от Турция.
Те се движат по утвърден маршрут. Първа спирка е автогарата в Кърджали. А пристигащите не крият целта на пътуването си до родината - да гласуват.
По неофициална информация досега в Кърджалийско са пристигнали над 150 автобуса.
Междувременно имамът в село Света Петка беше арестуван за 24 часа заради подозрение, че е купувал гласове, като водел съселяни на безплатни екскурзии в Турция.
Селото е разделено между двама имами и две партии. В началото конфликтът бил за джамията. И религията. Сафер Нурие е старият имам. Ибрахим Юмер е новият имам. Единият подкрепя една партия, другият - друга.
Имамът Ибрахим Юмер завел десетки свои съселяни на безплатна екскурзия до Турция няколко дни преди изборите. След тази безплатна екскурзия в Турция, българската полиция влезе в Света Петка.
След молитвата в Одрин за пътувалите дошъл ред на белезници, обяснения и разследване – купувани ли са гласовете им срещу места в автобуса
Ибрахим Юмер не казва кои са благодетелите от Турция, които са платили за пътуването. Не казва и опонентът му Сафер Нурие.
А кой ще спечели войната за гласовете на хората от Света Петка ще разберем в неделя.
В България според данните от последното преброяване на НСИ от 2011 г. живеят 577 139 души с мюсюлманско вероизповедание, като турският е майчин език за 605 802 българи.
Според турската статистика около 3,5 милиона граждани на Турция са изселници от България, като близо 300 000 от тях са имигрирали в края на т. нар. Възродителен процес през 1989 г. и имат право на глас в българските избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!