Й омер Фарук Челик, кмет на община във вилает Маниса, призова изселниците в Турция масово да гласуват на 26 март, за да станат турците по-силни, а турският език да бъде приет като официален в България, пишат турски медии.
Челик днес прие делегация на регионалното дружество на балканските изселници с лидер Мустафа Кадер.
Външно: Директна намеса във вътрешните работи на България
Борисов: Никога ситуацията на Балканите не е била толкова предвоенна
Ексминистър: Правилата на играта с Турция да се променят
Кадер поиска подкрепа от кмета за деня на вота и получи гаранции, че за двойните граждани ще бъде осигурен безплатен транспорт до урните на територията на вилаета, където живеят над 5 000 души с право на глас в България.
Той призова за висока избирателна активност, като подчерта изключителната важност на тези парламентарни избори както за турците в България, така и за изселниците в Турция.
„Целта ни е да достигнем 20% подкрепа, защото само така в България ще можем да ползваме спокойно турския език и да изповядваме религията си”, обяви Кадер.
На свой ред кметът заяви, че изборите на 26 март трябва да направят турците в България по-силни и поради това е наложително те да бъдат подкрепени.
„В България нашият близък познат Лютви Местан е лидер на партия ДОСТ. Той и хората му са в блестящи връзки с Република Турция, те работят изключително сериозно за правата на турците и мюсюлманите в България. Затова смятам, че гражданите на Турция и България трябва да направят всичко по силите си. От наша страна осигуряваме безплатни автобуси за избирателите до секциите. Тези избори в България са от огромно значение, имаме информация, че в цяла Турция се полагат усилия за тях“, заяви кметът Фарук Челик.
Цайт: Европа е най-уязвима на Балканите
Макалистър: Русия и Турция настъпват на Балканите
„Опитът да се наложи втори официален език е стара стратегия на Република Турция за намеса във вътрешните работи на Република България”, коментира историкът акад. Георги Марков.
„МВнР веднага трябва да връчи остра нота. Не може да се правим, че турската пропаганда в България не нанася своите поражения. Те искат втори официален език. Кога е било това, освен по време на Османската империя”, допълни той.
Според Марков, „тези действия на Турция са в съгласие с прословутата „Ислямска дъга“, която Реджеп Ердоган разшири. Първоначално по времето на неговия бивш премиер и външен министър Ахмет Давутоглу тя включваше Босна и Херцеговина, Албания, Македония, Родопите, Западна и Източна Тракия. А Ердоган я продължи на север чак до Разград и Търговище”.
„Едно от най-важните звена в „Ислямската дъга“ е Албания, където неотдавна премиерът Еди Рама излезе с платформа, която предвижда албанският език да стане официален в съседна Македония”, подчерта историкът
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!