П ървият протест срещу новото управление на България се проведе вчера и доведе до това, че ГЕРБ днес оттеглиха подкрепата си за проекта за промени в Закона за опазване на земеделските земи, внесен в Народното събрание заедно коалиционните партньори от Патриотичния фронт.
Пълен абсурд - изчезнаха дюните на къмпинг "Оазис"
Нови апетити за строеж на Кара дере
Екоминистърът подкрепя строежите върху диви плажове
Законопроектът предвиждаше удължаване на сроковете за застрояване на земеделска земя, включително и тези край Черноморието, с 3 години. Според сега действащия закон, до 23 май терените край морето, чийто статут е бил променен, но не е построено нищо, отново трябва да станат земеделски земи.
В парламента Цветан Цветанов, председател на парламентарната група на ГЕРБ, заяви, че най-голямата партия оттегля подкрепата си за законопроекта, който вчера вдигна природозащитници на протест на жълтите павета.
„Този законопроект няма да влезе в пленарна зала”, увери Цветанов. И добави, че текстът се оттегля „с координацията и взаимните разговори, които бяха проведени между ГЕРБ и Обединени патриоти”.
„Създадената представа, че законопроектът за промени в Закона за опазване на земеделските земи обслужва големи инвеститори по българското Черноморие не отговаря на истината”, пък каза депутатът от ГЕРБ и бившият земеделски министър Десислава Танева. Тя обаче посочи, че заради тази представа ГЕРБ оттеглят подкрепата си към законопроекта.
Днес пред Народното събрание се проведе контрамитинг на собственици на земеделски земи край морето. Те настояват за приемане на закона.
Недоволството на природозащитниците пък е свързано с опасения, че удължаването на сроковете може да доведе до безконтролно застрояване край морето.
Според вносителите на законопроекта, ако бъде върнат статута на земеделски земи на терените край морето, ще бъдат ощетени собствениците, които по една или друга причина на са успели да инвестират или да намерят инвеститор за строеж.
Малко след като от ГЕРБ обявиха, че оттеглят подкрепата си, Йордан Апостолов от Обединени патриоти, който е един от вносителите, заяви, че текстът ще бъде изтеглен от деловодството на парламента.
„Оттегляме законопроекта за опазване на земеделските земи от деловодството на Народното събрание, щом ГЕРБ оттеглят подкрепата - значи няма да има такъв закон”, посочи Апостолов.
Той критикува това, че събирането на 100 - 200 души пред парламента води до безконтролни внасяния и оттегляния на важни проекти. Депутатът добави, че връщането на статута на земеделските земи ще доведе до „неусвояване на евросредства”.
„Щом коалиционният партньор е решил да се оттегли, ние не можем да прокарваме закон без тяхна помощ“, каза Апостолов. „Все пак се возим в един влак и едното колело като върви назад, другото напред, влакът стои на едно място”.
„Като кажем „А” да кажем и „Б”, а не да следваме една единствена промяна по отношение на срока“, коментира пък Христиан Митев от Обединени патриоти.
Според него трябва да има по-голям период за консултация за законопроекта и да бъдат направени и промени в Закона за устройство на територията.
„Опитахме се да направим нещо, което много бързо да реши проблемите на тези собственици, които са инвестирали до момента в предназначението на земеделската им земя. Така или иначе след като има и друга гледна точка и се смята, че това може да доведе до злоупотреби, може би е необходим по-дълъг срок, в който да се огледа от всички страни този проблем. Проблемът си оставя висящ и няма да бъде решен с оттеглянето на този законопроект. Трябва да се балансира между интереса на лицата, които притежават тази частна собственост и обществения интерес“, смята Митев.
Той подчерта, че приема нормално решението на коалиционните партньори от ГЕРБ.
„Всеки може да преосмисли позицията си в един или друг момент. Нормално е да има някаква промяна и да се стигне до различни изводи“, заяви Митев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!