Д аването на позволението за строежи по Черноморието не означава, че то ще бъде използвано. Притежателите на имоти по Черноморието трябва да имат възможността да строят, а дейността им трябва да се регулира от териториални устройствени планове.
Това заяви новият министър на околната среда и водите Нено Димов в студиото на NOVA.
Пълен абсурд - изчезнаха дюните на къмпинг "Оазис"
Нови апетити за строеж на Кара дере
Вчера група депутати от Обединените патриоти и ГЕРБ внесе законопроект, с който ще се удължи с 3 години възможността за строеж върху заменени земеделски земи по крайбрежието.
Според природозащитниците това ще позволи строеж върху пясъчни дюни и ще застраши съществуването на някои от последните диви плажове у нас като Кара дере и Корал, както и опазени от безконтролно строителство райони като тези около Шабла, Синеморец и местността Камчийски пясъци.
Екологични организации ще излязат на протест срещу промените днес в 18:30 пред Народното събрание.
Димов смята, че
законопроектът отговаря на предизборните обещания на Обединени патриоти за защита и развитие на малкия и среден бизнес.
"Даването на разрешение не означава, че то ще се използва и ще се строи. Няма нищо лошо притежателите на имоти да могат да извършват икономическа дейност", смята новият екоминистър, който подкрепя промените.
Грижата за околната среда минава през териториалните устройствени планове, смята Димов. Той иска предприемаческата дейност по морето да се регулира именно с блокираните на много места устройствени планове, а не със забрана за строителство върху земеделски земи.
Нямам идея как дивите плажове ще изглеждат след 5 години, призна министъра. "Има начини на застрояване, които са приятни", каза още той и неколкократно изтъкна, че застрояването не е работа на министерството му, а на местната власт.
Димов бе предложен на поста си от ВМРО, част от Обединените патриоти и управляващата коалиция.
Неговата политическа кариера започва от СДС, като в правителството на Иван Костов е зам.-министър на екологията. В последствие преминава през ДСБ и ДБГ на Меглена Кунева. През последните години оглавява неправителствения Институт за дясна политика.
В своя писмена позиция през 2013г. определя първия кабинет на Бойко Борисов като "мутренско управление", в което действа "репресивен апарат" срещу частната инициатива. За да успее тогава един предприемач е трябвало да има телефона на премиера, смята Димов преди 4 години.
Вътрешното ми усещане е, че днес вече не живеем в мутренско управление, заяви Димов днес, но допълни, че не се отмята от думите си.
"Към него момент съм го мислел. "Борисов" 1 имаше едно лице, "Борисов" 2 второ, "Борисов" 3 ще покаже трето лице. Човек има право на развитие. ", заяви новият екоминистър.
Личните разбирания на Димов за глобалното затопляне няма да влизат в конфликт с поетите международни ангажименти от България,
заяви той.
Димов, който е завършил математика и физика, отрича научния консенсус за човешкото влияние върху климата, водещо до глобалното затопляне.
"Това е научен дебат и няма консенсус. Всяка страна има своите аргументи", заяви екологичният министър.
Той обаче уточни, че в момента заема политическа длъжност и ще се съобразява с международните ангажименти на страната, явно визирайки тези, свързани с климатичните промени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!