Д осега в Централната избирателна комисия не е постъпила нито една оферта, което на практика значи, че нито една фирма не иска да намери машини за вота, предаде NOVA.
Веселин Тодоров, който е изпълнителен директор на фирмата, която досега винаги е осигурявала машините за експерименталното машинно гласуване, няма да участва в обществената поръчка за изборите на 26 март.
А причината – прекалено краткия срок, в който трябва да се доставят нужните 13 500 машини.
Как се гласува машинно - вижте в нашата галерия
Утре изтича срокът, в който фирмите имат право да заявят интерес пред ЦИК и да покажат оферта.
Ако и тогава оферта няма, Изборният кодекс ще бъде нарушен, тъй като по-рано съдът се произнесе, че машина за гласуване трябва да има във всяка секция.
В закона е предвидено, че ако няма машини, се гласува на хартия,
но липсата им би създала условия за оспорване или обжалване на вота.
Темата коментира преди дни и служебният премиер Огнян Герджиков, който заяви, че липсата на машини действително ще наруши съдебното решение:
"При липса на машини е възможно да има опити за оспорване на изборите. Ако Конституционният съд каже, че вотът е опорочен, всичко почва отново.
Шансовете да бъдат атакувани изборите заради машините обаче са малки. Според мен няма основания за касиране, ако няма машини навсякъде”, заяви още Герджиков.
12% избирателна активност на евровота при машинното гласуване
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!