"Голямата ми амбиция е борбата с купуването на гласове. Поисках доклад от ДАНС със сведения за купувачите. Добих представа горе долу къде какво става и искаме да пресечем нещата още в зародиш.
Най-трудно ще се пресече корпоративния вот.
Много ми се иска обаче да се почувства, че тези избори ще са по-различни от предишните”, заяви служебният премиер Огнян Герджиков за „Здравей България“.
Той отрече да е оказван какъвто и да е бил политически натиск върху него от страна на големите политически сили. И разказа само за един единствен случай, когато лидер на малка партия поискал среща, но той е отказал.
Във връзка с искането на БСП той да преразгледа дълга от 16 милиарда лева е категоричен:
„Аз партийни поръчения няма да приемам.
Утре Марешки ще поиска ревизия за картелни споразумения на пазара на горивата. Друг ще поиска друго. Ние не сме орган на ревизиите и няма да се превърнем в такъв”.
Отношенията си с президента Румен Радев определи единствено като делови.
Иначе:
„Служебният кабинет има две основни задачи – изборите и председателството на Съвета на ЕС".
Той коментира, че уволненията, които бяха направени от служебния кабинет са имали цел , а именно „да изострим вниманието и да видим в кои министерства има съмнителни обществени поръчки и да ги предадем на съответните органи”.
И даде пример – с министерството на отбраната, където има съмнения за корупция относно девет обществени поръчки.
Той призна още, че работата на служебното правителство не е лека, заради което решението да се нагърби с поста не било леко:
„Защото знам колко помия ще се излее върху мен".
Братовчедът на Герджиков: Викахме му малкия Огнянчо
Герджиков обясни, че успоредно със завареното от предходното правителство, трябва да се запази баланс, тъй като по думите му
„от прекаленото нахъсване срещу завареното управление ще излезе, че работя в полза на БСП и обратното“.
Относно масовите уволнения на областни управители, Герджиков обясни, че е коректно, когато си отива едно управление, с него да си отидат и областните управители.
Такива оставки обаче не са постъпили и затова се е наложило подмяната на голяма част от тях.
Във връзка с машинното гласуване призна, че "при липса на машини е възможно да има опити за оспорване на изборите. Ако Конституционният съд каже, че вотът е опорочен, всичко почва отново“.
Как се гласува машинно - вижте в нашата галерия
Според Герджиков обаче „шансовете да бъдат атакувани изборите заради машините са малки“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!