К аква реакция в Европа предизвикват демонстрациите на нацистки разбирания и публични шеги с Холкоста?
Над това следва да се замислим, след като зам.-министърът на регионалното развитие Павел Тенев и шефът на дирекция в Министерство на отбраната Иво Антонов загубиха постовете си заради снимки във „Фейсбук“. На изображенията те гордо са изпънали десните си ръце.
Патриотичният лидер Валери Симеонов пък защити Тенев, като заяви, че сам може би си е правил "шегаджийски снимки" в концлагера Бухенвалд. Премиерът Бойко Борисов прие оставката на Тенев, но също така допълни, че „е човешко по време на командировки да се правят такива шеги“.
Оставка в кабинета заради нацистки поздрав
Симеонов: Ако един се издъни, всички свършваме
Днес Симеонов вече отрича да е споменавал "шегаджийски снимки", както и че ще съди журналиста от в. "Сега", който "извел думите му в заглавие".
Как обаче се приемат шегите с Холокоста и нацистките сентименти на политическата сцена в Европа?
Дори Льо Пен не допуска намеци за Холокоста
Скорошен показателен случай е краткият престой на Жан-Франсоа Жалк на върха на крайнодесния „Национален фронт“ във Франция.
Лидерската позиция в партията бе освободена от Марин Льо Пен между първи и втори тур на президентските избори. Временно за председател бе определен нейния заместник Жалк.
Той бе принуден да се оттегли след като медиите припомниха негово интервю от 2000г., в което оспорва нацистите да са използвали газът „Циклон Б“ в концетрационните лагери. Твърдението все още не е доказано, но Жалк нямаше как да остане на поста си.
Въпреки националистическите си възгледи Марин Льо Пен не допуска оспорване и шеги с Холокоста в партията. Нейният баща и основател на „Национален фронт“ Жан-Мари Льо Пен бе изключен от движението заради оспорването на геноцида през Втората световна война.
#JewishTimes #AlexanderKieding #SwedishDemocrats #antiSemitism Swedish politician resigns after Holocaust denial http://t.co/cNvOaPesSZ
— Israel News (@IsraelNewsNow) April 10, 2013
Уволнени местни политици в Швеция, Испания, Австрия
През настоящото десетилетие няколко предполагаеми нацисти напускат общински съвети из континента.
През 2011г австриецът Джери Лайтман излезе от местния парламент на провинция Каринтия. Причината – татуировка на бицепса му с надпис „Кръв и чест“ - девиз на хитлеровата младеж и име на съществуваща неонацистка организация в Европа.
През 2013г. Алекзандър Кидинг от Шведската демократична партия бе принуден да се оттегли от градския съвет на столицата Стокхолм. Ръководството на националистическата партия настояло той да подаде оставка. В свое интервю той изразил съмнение, че Холкоста се е случвал, както и предположение че „Израел са надули“ броя на загиналите евреи през ВСВ.
Две години по-късно Гиермо Сапата излиза доброволно от туко-що избрания градския парламент в Мадрид. Причината са негови антисемитски постове в социалната мрежа Туитър.
„Шегаджийските снимки“ са проблем в Европа
Това стана ясно, когато други двама местни депутати в Австрия, този път в провинция Бургенланд, напуснаха постовете си през 2014г.
Четири години по-рано те участват във филмова сцена, в която пият и пеят на маса, обградена от нацистки знамена, портрет на Хитлер и друга символика от Третия райх. (виж заглавното изображение)
Те отричат да подкрепят нацистката идеология, но шегаджийското участие се възприема много сериозно от консервативната Австрийска народна партия, на която са членове.
Tory MP Andrew Turner tells school kids being gay is 'wrong' and 'dangerous to society' https://t.co/5GuSkC7XQN
— jon 🌙 (@__Deep_Green) May 8, 2017
Ксенофобията значи оставка
Това не е първият случай, в който Симеонов става обект на критики заради спорни изказвания.
През 2015 лидерът на НФСБ нарече българските роми "нагли, самонадеяни и озверели човекоподобни", които искат помощи по болест, без да са болни, както и "детски за деца, които играят с прасетата на улицата и майчински помощи за жени с инстинкти на улични кучки."
Наред с това Симеонов смята хомосексуалната ориентация е „отклонение от човешката физиология“, както и че еднополовите семейства „подкопават държавността“.
В края на миналия месец английският депутат-консерватор Андрю Търнър подаде оставка заради изразено пред ученици мнение, че „гейовете са заплаха за обществото“.
През 2014 латвийският политик Инга Приде напусна своята Партия на единството заради изразеното мнение, че ръководството на Нацистка Германия е било право да избива гейовете.
Заради хомофобски и расистки коментари дори британската УКИП, една от най-влиятелните крайнодесни партии на континента, свали своя кандидат-депутат Кери Уилсън през 2014.
Същото се случва и с консерваторът Дейвид Бишъп, който напусна предизборната надпревара преди 2 години заради ислямофобски и хомофобски „туийтове“.
Осъдиха Мартин Карбовски за дискриминация, журналистът ще обжалва
"Амнести": Омраза от времето на Хитлер, какви са критиките към България
САЩ с критики към България за отношението към ромите, мигрантите и борбата с корупцията
Ще има ли по-големи последствия за Симеонов?
Стандартните еврoпейски реакции на политическия нацизъм не са добра новина за Симеонов.
Множество следизборни спекулации предполагаха, че Европа може да има проблем с крайнодесните коалиционни партньори на Бойко Борисов.
Новото българско правителство бе сформирано и започна работа без да се чуят притеснения от Запад. Въпросът е дали няма да се чуят сега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!