С лужебният министър-председател Огнян Герджиков освободи 13 областни управители. Те не са получили доверието на правителството, че ще могат да организират честни и прозрачни избори, информира NOVA.
„Спокойно можем да говорим за разчистване на сметки и за реваншизъм”, коментира решението бившият финансов министър на ГЕРБ Владислав Горанов.
„Анонсът за областните управители беше - ще сменим тези, които няма да ни съдействат за изборите“, смята той.
Според него все пак няма нищо по-логично един президент, издигнат от БСП, да назначи хора на БСП.
„Щом правителството е подало оставка, приемаме, че и областните управители трябва да бъдат уволнени“, добави Томислав Дончев. „Притеснителното в случая е кой се назначава”.
Назначенията реално са 14, защото до днес София-град нямаше управител. Тази длъжност вече заема Диана Тонова, която е била заместник-областен управител на столицата от юли 2013 г. до декември 2014 г. От декември 2015 г. е началник на отдел в столичния район „Витоша“. Магистър по право от ЮЗУ „Неофит Рилски“.
С нови управители са вече и областите Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Силистра, София-област, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол.
Новите управители са съответно: заместник-кметът на Община Гоце Делчев Валери Сарандев; Тодор Йотов – бивше военно аташе на България в Полша; Николай Йоцов – експерт от ИА „Военни клубове и военно-почивно дело”; Момчил Младенов – досега управител на БКС-Враца; Начо Ковачев – зам. областен управител на Кърджали от 2001 г. до 2009 г.; Йордан Татарски; Пенка Николова - бивш зам.-кмет на Ловеч по строителството; Петко Добрев – бивш областен управител на Силистра от 2001-2005 г.; София Торолова; Валери Симеонов; Минко Ангелов – бивш зам. кмет на Хасково, Валентин Александров – бивш директор на ОДМВР – Шумен; Георги Чалъков – зам. кмет на Община „Тунджа”.
Служебният финансов министър
Кирил Ананиев обеща, че правителството ще осигури всички средства, необходими за организацията на вота.
Колко точно ще ни струват предсрочните избори все още не е ясно, защото не е стартирала обществената поръчка за машините за гласуване.
Как се гласува машинно - вижте в нашата галерия
„Не е определена конкретна сума и то съвсем правилно да не е определена, защото каквато и сума да се определи, тя ще окаже влияние и въздействие върху процедурата по обществената поръчка.
Нека да си мине тази процедура, нека да се сключи конкретният договор, а
ние сме длъжни да осигурим средства.
В самото постановление е записано преструктуриране на разходите и/или трансфери по централния бюджет“, каза пред журналисти Ананиев след първото редовно правителствено заседание на Министерския съвет, цитиран от Агенция „Фокус“.
По думите му това е най-важната задача на правителството и няма как да не бъде осигурена. Попитан дали допуска да бъде удвоена сумата от 30 млн. лв., която бе одобрена на извънредното правителствено заседание за провеждането на предсрочните избори, Ананиев отговори:
„Откровено казано не, защото вече имаме опит с частично експериментално гласуване и нямаме основание да нарасне тази сума, освен с логистиката на по-големия брой машини“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!