„С промените, които направихме в конституцията и Наказателния кодекс, няма недосегаеми магистрати”, обяви пред NOVA новият министър на правосъдието Цецка Цачева.
„И тримата големи – председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор подлежат на отчет пред Народното събрание. Бяха разширени контролните функции по отношение на тези магистрати”, заяви тя.
Има ли основание за оставката на главния прокурор?
ГЕРБ иска нова Конституция и по-малко депутати в НС
Европейската комисия постави редица условия към България
„Това е волята на гражданите на плевенска област. Нашите избиратели така са ни подредили”, коментира тя факта, че не успя да стане влезе в 44-тото Народно събрание като депутат от ГЕРБ. „Не е приятно, когато си загубил, но пък това дава нови възможности”.
„Дадох си сметка, че работата ми като председател на парламента ме прави достатъчно разпознаваема, но гражданите на Плевен искат да имат своя народен представител”, заяви Цачева, която загуби и изборите за президент.
„Днес ще пия кафе с т. нар. „тримата големи” в съдебната власт. Поканила съм председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и главния прокурор на Рпубликата”, посочи Цачева.
Тя подчерта, че в срещите на представители на бизнеса с висши магистрати няма нищо ненормално, но те трябва да се случват по кабинетите и да са регламентирани.
Цачева поясни, че е ходила в ЦУМ единствено до магазини и то преди 3-4 години. Тя каза, че няма да направи предложение за създаване на парламентарна комисия за разследване на „Цумгейт”, тъй като това не е в нейните правомощия като министър.
„Ние имаме добри закони, които са изцяло хармонизирани с европейското законодателство. Но в същото време проблемът при нас е как се изпълнява и прилага закона. Как се контролира неговото спазване”, подчерта Цачева.
По нейните думи Комисията за отнемане на имущество трябва да е в центъра на един нов антикорупционен кодекс – всички норми, които в момента се намират разпръснати в българското действащо законодателство, събрани на едно място.
„Наказателно-процесуалния кодекс е едно от нещата, които в най-бърз порядък трябва да се изменят” добави Цачева.
Тя посочи, че не ѝ е известно Слави Трифонов да е обсъждал с ГЕРБ промените в законодателството след допитването за мажоритарно гласуване.
„Големият печеливш от такава система са българските граждани, които подкрепиха с вота си така зададените въпроси от референдума”, коментира Цачева твърденията, че ГЕРБ ще спечели най-много от въвеждането на мажоритарно гласуване. „Глас народен, глас божи”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!