Н овото българско правителство ще трябва да доведе реформата в съдебната система до сигурни и необратими резултати. Ето защо в настоящия доклад не може да се заключи, че на този етап показателите са изпълнени в задоволителна степен. Могат обаче да се набележат ограничен брой ключови препоръки. Европейската комисия приканва България да предприеме действия за изпълнението им.
България получи остри критики от Брюксел за съдебната система
Еврокомисар: Следващият доклад може да е неудобен, но ще е честен
Така Механизмът за сътрудничество и проверка остава в сила и след новия доклад, който прави преглед на десетгодишното действие на мониторинга върху страната ни.
Европейската комисия ще оцени постигнатия напредък отново в края на 2017 година.
Поредицата от скандали и вътрешни борби, които белязаха работата на ВСС през изминалите години, създадоха съмнения за наличие на външно влияние и подкопаха доверието на обществеността в съдебната власт, пише в доклада, публикуван днес.
Ето защо според Европейската комисия едно от най-важните изпитания през 2017 г. ще бъде изборът на членовете на новия съвет, както на тези, избирани от органите на съдебната власт, така и на тези, избирани от парламента. Ще бъде важно тези избори да бъдат проведени и да се вижда, че се провеждат по открит и прозрачен начин след сериозен дебат относно качествата на съответните кандидати.
Препоръките на Европейската комисия са
да се установи практика назначаването на висши съдебни длъжности да бъде прозрачно и да се основава на качествата на кандидатите, като това следва да важи и за предстоящото назначаване на нов председател на Върховния административен съд. Да се подобри практическото функциониране на Инспекторатът към Висшия съдебен съвет.
Освен това от Брюксел искат да се приемат изменения на Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс за подобряване на нормативната уредба на наказателното преследване на корупцията по високите етажи на властта и тежката организирана престъпност. Да се създаде ефективен орган за борба с корупцията. Да се създаде механизъм за публично отчитане на напредъка по дела за корупция по високите етажи на властта.
От Европейската комисия препоръчват също така да се публикува за обществена консултация доклад, в който подробно се отчита напредъкът по изпълнението на националната стратегия за съдебна реформа и да се намери решение на положението с натовареността в най-натоварените съдилища с пътна карта за промени и развитие на електронното правосъдие.
Междвуременно проучване на Евробарометър по поръчка на Европейската комисия показа, че
72% от българите смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка трябва да продължи да действа.
Според 12% механизмът трябва постепенно да отпадне в следващите няколко години, 8% искат незабавното му спиране, а други 8% нямат мнение.
Практически всички запитани посочват като сериозни проблеми пред страната корупцията (97%), организираната престъпност (96%) и недостатъците в съдебната система (94%).
А повече от половината считат, че Механизмът за сътрудничество и проверка помага в някаква степен за справянето с тези проблеми.
Според 28% от българите положението с организираната престъпност се е подобрило откакто България е член на ЕС. Според 25% функционирането на съдебната система се е подобрило от 2007 г. насам. А 17% вярват, че за същия период корупцията е намаляла.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!