Л идерите на Обединените патриоти Красимир Каракачанов, Волен Сидеров и Валери Симеонов в момента преговарят с Бойко Борисов в централата на ГЕРБ. Очаква се на срещата да бъде финално договорен съставът на новото правителство.
Утре ГЕРБ и Патриотите трябва да подпишат специален анекс към коалиционното си споразумение, в който ще бъде уточнено разпределението на министерските постове в бъдещото им общо правителство, начело с Бойко Борисов.
На този етап неофициалната информация сочи, че Патриотите ще получат три министерства и ще имат един вицепремиер, съобщава NOVA.
Синдромът на Третия мандат: войни, преврати, съвпадения
Борисов: Взехме си поуки, за да управляваме 4 години
Новият стар премиер на България (СНИМКИ)
Валери Симеонов се очаква да е заместник-премиер без портфейл. Министър на отбраната ще е Красимир Каракачанов, другият съпредседател на Обединени патриоти. Те ще получат и министерството на екологията, начело на което се готви да застане Нено Димов - бивш ресорен заместник-министър в кабинета на Иван Костов.
Шефът на Агенцията за приватизация Емил Караниколов пък ще е предложението на Патриотите за министерството на икономиката.
За вицепремиери освен Валери Симеонов се спрягат имената на Томислав Дончев и Лиляна Павлова от ГЕРБ.
Все още няма информация кой ще заеме поста министър на правосъдието и ще бъде натоварен със съдебната реформа. Като възможни се спрягат имената на Екатерина Захариева и Цецка Цачева от ГЕРБ.
Според спекулации в медиите е възможно именно Цачева, която не влезе в парламента заради преференциите за други хора в плевенски район, в крайна сметка да оглави правосъдието.
Двукратният председател на Народното събрание, която не успя да стане президент през есента, е правист по образование. Ако тя вземе правосъдното министерство, то е възможно Захариева да стане външен министър.
Другото спрягано име за първи дипломат е служебният шеф на ведомството Ради Найденов.
Очаква се Лиляна Павлова да бъде министър на Регионалното развитие.
Валентин Радев вероятно ще оглави Министерство на вътрешните работи, а Вежди Рашидов отново ще бъде министър на културата въпреки противоречивите му два мандата.
Теменужка Петкова да отговаря за енергетиката, Красимир Вълчев за образованието, Николина Ангелкова за туризма, Ивайло Московски за транспорта, Красен Кралев за спорта, а Владислав Горанов да бъде министър на финансите.
Все още не е ясна и позицията на Томислав Дончев – дали ще отговаря за еврофондовете, както в миналото правителство на ГЕРБ или ще оглави социалната политика.
За инфарктния пост на министър на здравеопазването се обсъждат имената на Николай Петров, Костадин Ангелов и Десислава Атанасова.
„Проблемът не е в имената, а в това какво има да се върши”, коментира Георги Харизанов. „Най-големите заявки за реформа в предизборната кампания бяха дадени в образованието и в социалната сфера. Има сектори, които трябва да преминат през шокова терапия и там трябват хора без инстинкт за самосъхранение, които да са наясно какво точно трябва да свършат, а не да са загрижени за личния си образ”, допълни Харизанов.
„Второто много важно нещо за хората, които ще седнат в министерските кресла, е да са легитимно приети в гилдиите. Да бъдат уважавани като хора, които знаят за какво са там”, смята Татяна Буруджиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!