В последните няколко дни БСП и ГЕРБ на няколко пъти влязоха в остри сблъсъци на тема енергетика. От левицата биха тревога за състоянието на енергийната система на страната, докато бившите управляващи отвръщаха, че всичко е наред.
Скандалът обаче тръгва от писмо на изпълнителния директор на ЕСО Иван Йотов до министъра на енергетиката в оставка Теменужка Петкова от 11 януари 2017 г. В него той алармира за липсата на достатъчни количества вода и въглища, от които да се произвежда електричество.
Днес че няма режим на тока, успокои и шефът на КЕВР Иван Иванов.
Петкова: Няма да има режим на тока
Румъния: България искаше ток, отказахме
Според Йотов водните електроцентрали произвеждат ток от язовири, в които водата е под санитарния минимум. Това е не само грубо нарушение на законите, но заплашва България по три направления: да остави българите без питейна вода, да остави ненапоени земеделските земи и накрая да заплаши работата на електроенергийната система, което може да доведе до режим на тока с всички негативни за българското общество и икономика последици.
„Към момента акумулираната енергия е с 2% по-малко спрямо 16 януари 2017 г., а спрямо същия ден на миналата година с 31% по-малко. На практика това е исторически най-ниско ниво на завирените обеми в комплексните язовири за последните 10 години, при положение че сухи години не е имало“, пише Йотов в писмото, с което БГНЕС разполага.
Той подчертава, че валежите от сняг ще постъпят като притоци едва през пролетното пълноводие, т.е. след няколко месеца.
В същото време изпълнителният директор на ЕСО сигнализира, че няма и достатъчно въглища в резерва, с които да работи държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“. Тя би могла да компенсира с евтин ток голямото потребление през последните изключително студени седмици, в случай че ВЕЦ-овете не могат да смогнат да задоволят консумацията. А това е напълно реална заплаха, защото, както е посочил по-горе Йотов в язовирите няма достатъчни количества вода за производството на ток.
В заключение Иван Йотов посочва, че „резервите необходими за функционирането на електроенергийната система на България не само не се възстановяват, но и намаляват, като перспективите са ситуацията да се влоши през следващите дни“.
Йотов в прав текст заявява: „ЕСО АД е информирало..., че електроенергийната система на България е в състояние „ТРЕВОГА“.
Какви действия са предприети от държавните органи в отговор става ясно от писмо от 18 януари 2017 г. на министъра на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева до изпълнителните директори на НЕК ЕАД Петър Илиев и на ЕСО ЕАД Иван Йотов, с което. Това писмо е в отговор на запитване от НЕК за допълнителни количества вода за хидроенергетиката през месец януари. Тези допълнителни количества вода трябва да дойдат, според НЕК, от язовирите: „Доспат“ - 20,00 млн.куб.м; „Въча“ - 10,00 млн.куб.м; „Белмекен“ - 15,00 млн.куб.м.
МОСВ обаче отказва на НЕК искането за допълнителни количества, защото в посочените по-горе язовири водните обеми вече са под нормите, които позволяват да се черпи вода от тях за нуждите на производството на ток.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!