М инистърът на енергетиката в оставка Теменужка Пекова заяви по време брифинг за състоянието на енергийната система на страната, че „режим на тока няма и няма да има“.

По думите на министър Петкова подобни твърдения са спекулация и „политическа немощ“ от страна на БСП. „Съвсем отговорно искам да заявя, че подобни манипулации са изключително опасни и рисковани. Недопустимо е. Режим на тока няма и няма да има, искам дебело да го подчертая.

Румъния: България искаше ток, отказахме

Разбирам, че се намираме в предизборна кампания, но това не бива да бъде за сметка на спокойствие на българските граждани“,

коментира тя, като увери, че са предприети всички мерки от страна на правителството и дружествата в енергетиката, за да се гарантира, че няма да се стигне до режим на тока.

„Имаме информация, че колеги от

БСП подготвят организирането на протести, свързани с хипотетичен режим на електрическата енергия.

Може би колегите от БСП ни завидяха, че се справяме с тази наистина тежка ситуация и това ги кара да нагнетяват определено напрежение сред българските граждани – нещо, което е недопустимо и не трябва да се случва“, каза още енергийният министър.

Петкова потвърди, че електроенергийната система на страната е стабилна към настоящия момент. „Искам българските граждани да са спокойни за това. Температурите бяха много ниски и това безспорно се отразява и върху енергийната система на всяка една страна, няма как да подмине и България“, посочи енергийният министър.

По думите ѝ

от 10 до 12 януари е отчетен рекорд в потреблението на електроенергия

в България, какъвто не е имало от 20 години, а именно – 7 700 МВтч. „Производството на електроенергия е нормално. АЕЦ „Козлодуй“ работи на пълна мощност, както и електроразпределителните дружества. Няма населени места без електроподаване“, обобщи енергийният министър.

На въпрос каква е гаранцията, че няма да се стигне до режим на тока по време на служебното правителство, министър Петкова заяви: „Гаранцията за нещо е работата на даден екип. Ние искаме да гарантираме сигурността на електроенергийната система. А дали ще управлява служебното правителство или някакво друго правителство, това за нас няма никакво значение“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

България Преди 40 минути

Живущите в сгради-етажна собственост, които желаят продължаване на отоплителния сезон, могат да подадат заявление за това, като то трябва да е придружено с решение на Общо събрание

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

България Преди 1 час

Мнозинството и стабилността в България са важни, за да има с кого да разговаряме, каза Силяновска

При ограничение 50 км/ч: Шофьори са засечени с до 189 км/ч във Велинград

При ограничение 50 км/ч: Шофьори са засечени с до 189 км/ч във Велинград

България Преди 1 час

Предстои издаването на електронни фишове, както и установяване самоличността на шофьорите

<p>Хегсет:&nbsp;Иран има шанса да сключи &quot;добра сделка&quot;</p>

Министърът на отбраната на САЩ: Иран има шанса да сключи "добра сделка"

Свят Преди 1 час

По думите му американският флот е върнал досега от протока 34 кораба

Тя е епоха! Лили Иванова празнува 87-и рожден ден

Тя е епоха! Лили Иванова празнува 87-и рожден ден

България Преди 2 часа

Най-голямото име в българската поп музика публикува копия от поздравленията на официалната си страница във Фейсбук

Бенямин Нетаняху е крил диагноза рак заради войната с Иран

Бенямин Нетаняху е крил диагноза рак заради войната с Иран

Свят Преди 2 часа

Израелският премиер разкри, че е претърпял лечение на злокачествен тумор, но вече е в отлично състояние и болестта е зад гърба му

Програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев" ще са в приложението Radio ON

Програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев" ще са в приложението Radio ON

Любопитно Преди 2 часа

Това предвижда договор, подписан от генералния директор на общественото радио Милен Митев и програмния директор на Nova Radio Group Тодор Милиев

Даунинг стрийт реагира на информации за американски натиск

Даунинг стрийт реагира на информации за американски натиск

Свят Преди 2 часа

Позицията на Великобритания за Фолклендските острови остава непроменена

tbi bank е избрана за банка довереник на облигационерите на HR Capital

tbi bank е избрана за банка довереник на облигационерите на HR Capital

Любопитно Преди 2 часа

В тази роля банката подкрепи придобиването на допълнителни акции на eBag на стойност 5 милиона евро

<p>Политически искри в Кипър: Тръмп и Макрон с различни позиции за мира с Иран</p>

Политически искри в Кипър: Доналд Тръмп и Макрон с различни позиции за мира с Иран

Свят Преди 2 часа

Европейските лидери искат да се ангажират още повече с деескалацията на напрежението в Близкия изток

Извънредна среща между семействата вдига напрежението в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Извънредна среща между семействата вдига напрежението в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Любопитно Преди 2 часа

Участниците запретват ръкави в новото предизвикателство – „Кухня“

<p>Край на въздушната блокада в Иран</p>

Край на въздушната блокада - Иран възобновява международните полети

Свят Преди 3 часа

Въздушният превоз на пътници в Иран беше преустановен в началото на израелско-американската офанзива на 28 февруари

<p>Доналд Тръмп обвини Китай, Пекин реагира остро</p>

Пекин отхвърли обвиненията на Тръмп, че задържан от САЩ ирански товарен кораб е бил "подарък от Китай"

Свят Преди 3 часа

Пекин определи и като "напълно неоснователни" обвиненията на Белия дом

Тръмп влезе в челен сблъсък с принц Хари заради Украйна

Тръмп влезе в челен сблъсък с принц Хари заради Украйна

Свят Преди 3 часа

Дипломатически искри между Вашингтон и Киев: Доналд Тръмп поряза принц Хари след призивите му за спазване на договорите с Украйна. Скандалът избухна точно преди историческата визита на крал Чарлз III в Белия дом

Служители на градския транспорт във Варна обявиха стачна готовност

Служители на градския транспорт във Варна обявиха стачна готовност

България Преди 3 часа

В момента се събират подписи за обявяване на ефективни протести

Нов трус край остров Крит

Нов трус край остров Крит

Свят Преди 3 часа

Според Геодинамичния институт земетресението е било с магнитуд 5 по Рихтер