О коло 670 хил. тона храна се изхвърлят в България всяка година. Най-голям дял се похабява от домакинствата, а основна причина е неразумното купуване, показа репортаж на NOVA.
Сред причините за объркването на потребителите са и етикетите, указващи срока на годност на продкутите.
Проверка: Няма разлика в качеството на храните у нас и в Западна Европа
"Има два варианта на етикиране на срока на годност. Единият е абсолютният срок, най-често го виждаме с фразата "Използвай преди:". Вторият е "Най-добър до:" - продуктът може да се използва и след тази дата, но няма гаранции за вкусовите му качества, обясни експерт от асоциацията "Активни потребители".
Никой не може да каже кога продукт с "Най-добър до:" ще стане наистина негоден. Така преценката е на потребителите, които изцяло се доверяват на изписаната дата и често изхвърлят годни продукти.
Около 53% от европейските потребители не разбират смисъла на термина "Най-добър до", а 60% не се ориентират какво означава "Използвай до",
показват скорошни данни на Евробарометър.
Нужно е да се остави само единият от двата вида обозначаване, за да не се объркват купувачите, смятат от "Активни потребители"
Проблемът с етикетите е само част от причините за свръхконсумацията.
"Има свръхпроизводство. Хладилникът се пълни с неща, от които не всички ти трябват", обяснява Петър Благов, един от създателите на мобилно приложение за обмяна на храна.
Така се стига и до излишното изобилие на щандовете, част от което така и не стига до пазарските колички. Приложението на Благов е насочено основно към магазините - то ще може да показва на нуждаещи се хора в кой търговски обект какви преоценени стоки могат да намерят.
Същевременно от миналата година отпадна ДДС върху дарена храна, което прави бизнеса основен партньор на организации като Българската хранителна банка.
Там спасяват около 270 тона храна годишно, която отива при нуждаещи се, но това е много малък дял от цялостно изхвърлената, заяви директорът на банката Цанка Миланова.
Основен дял в изхвърлената храна имат потрбителите и именно те държат ключа към справянето с проблема, смята още тя.
"Изхвърляме много храна, особено предвид това, че се смятаме за бедна страна",
заяви Миланова.
Според нея е нужно да пазаруваме по списък и да не превръщаме хладилниците си в кофи за боклук.
"Нека да избираме по-малко и да купуваме по-малко храна. Магазинът ще работи и утре", призова Миланова.
В Европа годишните количества изхвърлена храна се равняват на 88 млн. тона, а целта на ЕС е това число да се смали наполовина до 2030 година. Най-много храна се похабява в Белгия и Холандия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!