С връхправомощията на частните съдебни изпълнители и тормозът, оказван от тях върху гражданите, ще бъдат прекратени. Останаха банките.
Това заяви омбудсманът Мая Манолова по повод приетите на второ четене в парламента промени в Гражданския процесуален кодекс. Те бяха инициирани от нея и засягаха некоректното отношение на ЧСИ-тата към различни длъжници.
Скандален случай демонстрира незаконните методи на съдебните изпълнители
Големият проблем с ниските доходи в България
Оттук нататък гражданите няма да могат да бъдат съдени без да знаят, но ще имат възможността да платят дълга си по време на съдебния процес и така да избегнат свръхразноски по производството и запориране на имуществото им, уточни омбудсманът.
Промените предвиждат длъжника да бъде търсен поне три пъти, като най-малко един от тях да е в „неприсъствен ден”, преди да се обяви невъзможност да бъде намерен.
Съдът ще трябва да провери служебно и местоработата на ответника и да разпореди връчване на призовка на работното му място, ако не е бил намерен на адреса си.
Ограничен е и размерът на таксите на ЧСИ-тата. Сборът от таксите по изпълнението на задължението няма да могат да надвишават определени дялове от минималната работна заплата, в зависимост от размера на самото задължение.
Идва ли краят на „модерното робство” в България
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
Законовите промени дават възможност на длъжниците да оспорват оценките на недвижимите имоти, когато се изнасят на публична продан, за да се прекратят практиките да продадат на безценица жилището и ти да останеш вечен длъжник, посочи друга важна поправка омбудсманът.
„Ако се окаже, че въпреки промените, които направихме, все още частните съдебни изпълнители заобикалят закона, намират пролуки или някои от текстовете не работят добре, поех ангажимент, че след 6 месеца ще съм направила анализ на промените и ако има пробойни, ще внеса нови предложения”, допълни Манолова.
Според нея е дошло времето да се разгледа въвеждане на т.нар. частен фалит или гражданска несъстоятелност. Приемането на такъв закон ще балансира интересите на кредиторите и длъжниците, смята Манолова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!