Какво изненадваше българите през 90-те
Източник: Thinkstockphotos

90-те години сякаш бяха вчера, а всъщност са в миналото.

Случиха се толкова много събития, които промениха страната ни много.

90-те години е време, в което много теми започнаха да присъстват много по-сериозно в обществото.

Наред с най-важната – на къде върви България в политически и икономически план след промените от 10 ноември 1989 г., започнаха да се чуват много по-свободно и теми за нови музикални стилове, мода, но и за сексуалността.

Какво ни отне демокрацията

Определено може да се каже, че едно от табута, които през 90-те години на XX в., започват да се развенчават, е темата за сексуалността.

Социализмът пада, а с него си отиват и много стереотипи, които дълго време „живеят“ в българското общество.

Песни с текстове като „Искам те“ на Лили Иванова вече не се забраняват, защото не се възприемат за скандални.

Песента е спряна да звучи в ефира на българското радио в началото на 80-те години.

Текстът, написан от Маня Иванова, е определен за твърде „сексуален“.

В крайна сметка песента вижда бял свят отново, в напълно нов вариант, но десетилетия по-късно – през 2014 г., когато в ефир вече се излъчват песни с открито сексуално съдържание.

Годината, в която Мария Илиева и Криско представиха съвместната си песен „Видимо доволни“.

Да, 90-те години са време, в което настъпват много промени. За едни са положителни, за други – не.

Телевизионният ефир започва да се променя бързо също.

През 1993 г. се появява предаването „Шок“. Тогавашното младо поколение, родено през 70-те и 80-те години, вероятно го помни.

Един от епизодите е посветен на темата за сексшопите. Дискусия, която преди 4-5 години би била невъзможна.

Соц гурме: социализмът през призмата на кухнята

В този брой на предаването се интервюират случайни хора по уличите, на които им се задават въпроси като:

Обичате ли секса, правите ли секс, но сами, знаете ли какво вибратор... все въпроси, които днес не звучат никак скандални.

Олег Ковачев, водещият на предаването, открива броя със следните думи:

„Всеки е оставал сам в леглото. При това тогава, когато е искал най-много а сподели това. Измъчвали са го безсънни нощи и болезнени желания. Но сега вече това е свършено. Демокрацията донесе и при нас едно старо откритие на западната цивилизация. Секс магазините“.

Цялото предаване може да видите тук

Демокрацията преобърна много представите за секс на българите.

След падането на социалистическия режим, в страната се заражда по-сериозно  хомосексуално движение за равноправие.

Най-голямата стъпка е направена именно през 90-те години.

Тогава е създадена  Българска гей-организация „Джемини".

Играе важна роля за редица законодателни промени, засягащи ЛГБТ хора, например Закона за дискриминацията.

В страната отварят редица гей заведения, главно в София и Пловдив

От 2004 г. насам се провежда Sofia LGBTI Community Art Fest, където в рамките на една седмица се показват творби на ЛГБТ младежи, също така се провеждат конференции и лекции с родители на деца с нетрадиционна секусална ориентация или полова идентичност.

От 2008 г. ежегодно се организира Sofia Pride, в който участват множество както ЛГБТ хора, така и значителен брой подкрепящи равните права либералисти. 
Още по темата "Табу и стигми от 90-тте" ни очаква в новото издание на Creative Mornings с Неда Соколовска, което ще се проведе в София в петък, 31 март.

Още по темата "Табу и стигми от 90-тте" ни очаква в новото издание на Creative Mornings с Неда Соколовска, което ще се проведе в София в петък, 31 март. 

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кой е Чиприан Чуку – кандидатът, който обеща да подреди Букурещ и спечели

Кой е Чиприан Чуку – кандидатът, който обеща да подреди Букурещ и спечели

Свят Преди 41 минути

Всички социологически проучвания в изборната седмица го сочеха като най-вероятния победител

Последно сбогом с автора на "Една българска роза" Найден Вълчев

Последно сбогом с автора на "Една българска роза" Найден Вълчев

България Преди 1 час

Поклонението ще бъде в столичния храм „Света София“

Космическа тревога и научно чудо: Защо 2026 ще бъде година като никоя друга за индийската мисия до Слънцето

Космическа тревога и научно чудо: Защо 2026 ще бъде година като никоя друга за индийската мисия до Слънцето

Любопитно Преди 2 часа

Това е първият път, когато обсерваторията, която беше поставена в орбита миналата година, ще може да наблюдава Слънцето

"Не знаем за подобен случай“: 4000-годишно погребение озадачи археолози

"Не знаем за подобен случай“: 4000-годишно погребение озадачи археолози

Любопитно Преди 2 часа

Останки от това, което вероятно е било погребално угощение, са открити в 4000-годишна кана в Африка

Ще спрат ли валежите? С какво време започва новата седмица

Ще спрат ли валежите? С какво време започва новата седмица

България Преди 2 часа

Максималните температури ще са между 7° и 12°, в София – около 8°

"Просто гледаха и мълчаха": Доброволци обвиняват полицията в бездействие по време на погромите

"Просто гледаха и мълчаха": Доброволци обвиняват полицията в бездействие по време на погромите

България Преди 10 часа

"Полицаите бяха тотално безразлични. Сякаш позволяваха да се руши без последствия": доброволци и млади лекари, помагали на пострадалите на протеста на 1 декември, разказват какво са видели по време на провокациите

Изборите за кмет в Букурещ: Чиприан Чуку печели с 32.7% от гласовете

Изборите за кмет в Букурещ: Чиприан Чуку печели с 32.7% от гласовете

Свят Преди 11 часа

На второ място е кандидатът на Социалдемократическата партия и настоящ кмет на Четвърти сектор Даниел Балуца с 26,3 процента

Снейлбрук - Илон Мъск строи нов "фирмен град" в Тексас

Снейлбрук - Илон Мъск строи нов "фирмен град" в Тексас

Свят Преди 11 часа

Градът се развива върху площ над 25 квадратни километра, собственост на фирмата, където вече се намират и офиси на „СпейсЕкс“ и платформата „Екс“

Валери Николов

Почина създателят на българска верига супермаркети Валери Николов

България Преди 12 часа

Лили Иванова изказа своите искрени съболезнования в пост във Facebook

Макрон: Франция ще засили подкрепата си за Нигерия срещу терора

Макрон: Франция ще засили подкрепата си за Нигерия срещу терора

Свят Преди 12 часа

Властите на Нигерия – най-населената страна в Африка – са под силен натиск след последните случаи на отвличания на над 400 нигерийци за по-малко от 15 дни

<p>Какво прошепна Кейт? Четец по устните разкри плановете ѝ за новия дом</p>

Четец по устните разкри какво каза принцеса Кейт на първата дама на Германия за новия им дом

Любопитно Преди 12 часа

По време на посрещането на летището, специалист по четене по устните разшифрова краткия разговор между Кейт и съпругата на германския президент, в който принцесата споделя подробности около ремонта на семейния дом

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

България Преди 13 часа

Загиналият е управлявал лек автомобил, предприел е изпреварване и се е блъснал в насрещно движещ се микробус

Коцев след ареста: Не очаквах да се използват служби и манипулирани свидетели срещу мен

Коцев след ареста: Не очаквах да се използват служби и манипулирани свидетели срещу мен

България Преди 13 часа

На 28 ноември Благомир Коцев беше освободен срещу парична гаранция от 200 000 лева, а на 1 декември се върна на работното си място