Защо София през 1975 г. има повече ресторанти на глава от населението от Ню Йорк през 2014 г.? Как Никсън вдъхнови производството на шунка в България? Защо Далия Смит и Джулия Чайлд не слизат от екраните и кориците на илюстрованите списания през 60-те години, а никой не е виждал лицето на Пенка Чолчева? Как високата френска кухня си проби път в менютата на комунистическите ресторанти, а магазините бяха винаги празни?
Отговор на тези и други въпроси обещава да даде книгата „Соц гурме: Куриозната история на кухнята в НРБ“ на главния редактор на списание „Бакхус“ и основател на сайта BalkanTravellers.com, журналистът Албена Шкодрова.
Документалната книга дава различен поглед към времето на преди 10 ноември – необичаен портрет на случващото се буквално от „кухнята“ на социализма – през спомените на гражданите на Народна република България за ежедневното им пазаруване, готвене, посещение на ресторанти. Тези наглед обикновени истории „ще ви преведат през опита на социализма с тъга и смях“, обещават издателите от „Жанет 45“.
„Соц гурме“ предлага изключителни находки и открития,
обединявайки в цялостен разказ очаквани и неочаквани теми – политиката за моделиране на модерната жена, куриоза с българския марципан, почти индустриалното по мащаб затваряне на зимнина в градските апартаменти, как се появяват първите български супермаркети, откъде идва Кореком, защо българската домакиня остава без електроуреди, как се появява българска космическа храна, как Тодор Живков определя нивото на българската ресторантска кухня и как комунистическият режим купува яхтата на шведския крал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!