О бразованието, сигурността, здравеопазването и социалната политика, както и европредседателството са приоритетите в проекта за държавен бюджет за 2018, публикуван днес от министерството на финансите.
Още преди дискусиите и гласуванията върху бюджета станаха ясни и някои несъответствия между техните идеи, тези на опозицията и тези на синдикати и работодатели.
Неудобната истина за доходите в България
Бизнесът поиска оставката на социалния министър
От БСП представиха свой алтернативен план за държавните финанси, в който искат коренна промяна в данъчната политика и начина на финансиране на болници и училища. Синдикатите и бизнеса пък още отсега показват несъгласие с различни мерки, залегнали в социалната част на бюджета.
В бюджета е предвидено минималната работна заплата да нарасне до 510 лева от началото на 2018.
Това е част от по-дългата средносрочна програма, в която целта е възнаграждението да достигне 610 лева през 2020. Против мярката са работодателите, които от месеци насам настояват за отпадане на административно определената минимална заплата, която според тях спъва развитието на бизнеса и увеличаването на заетостта.
Работодателите също така са против съпътстващото административно
увеличение на минималните осигурителни доходи с 3,9%.
Това беше една от основните причини бизнеса да поиска миналата седмица оставката на социалния министър Бисер Петков. Той отговори, че е готов на диалог относно плана за осигурителните ставки.
Освен него правителството предвижда и повишаване с 1% на вноската за пенсии.
В проекта на финансовото министерство
„сериозни” промени в данъчната политика не се предвиждат, с изключение на повишаването на акциза на цигарите.
Целта на правителството е продължи „насърчаване на инвестициите” чрез запазване на ниските нива на корпоративните данъци и тези върху доходите на физическите лица.
Тук от БСП са несъгласни и искат да се справят с бедността и неравенството у нас чрез коренно различна данъчна система. От „столетницата” са съгласни със запазването на корпоративния данък от 10%, но искат прогресивен данък върху доходите на физическите лица, при който хората с по-високи доходи да плащат повече на държавата.
Свалят обезщетението за болнични с 20%
Защо ниските заплати са разрушителни за България
Правителството е заложило в бюджета многократно декларираната цел за
увеличаване на учителските заплати, така че до 2021г. да се достигнат двойно по-големи възнаграждения за педагозите в държавното образование.
През 2018 са планувани и промени в делегираните бюджети на училищата, така че размерът им да не зависи дотолкова от броя на учениците в учебното заведение, „а и от броя на паралелките, от спецификата на региона, в който се намира училището, а в по-дългосрочен период и от качеството на образователния процес”.
На теория мерките в тази посока следва да са ключово средство против закриването на училища в обезлюдяващи региони, което реално създава още предпоставки за допълнителното им обезлюдяване. БСП също иска държавните пари "да спрат да следват" ученика, но също и адекватни мерки срещу повишаващия се брой на отпадащи от училище деца.
В правителствения план
продължава увеличаването на разходите за отбрана, като са предвидени средства за закупуване на авиационна техника и „многофункционални модулни патрулни кораби”,
съгласно одобрени от парламента инвестиционни планове. Предвиждат се и пари за увеличаването на персонала в сферата на сигурността.
През изминалите седмици вътрешния министър Валентин Радев оповести, че в бюджета на МВР ще влязат 55 милиона лева, с които да се осигури вдигане на възнагражденията в сектора. Протестиращите полицаи и пожарникари обаче на този етап не са доволни от плановете, които не съответстват на исканията им.
Най-спорна обаче изглежда ще е социалната сфера. Там недоволни са и работодатели, и синдикати. Работническите организации не са съгласни увеличението на пенсиите да бъде само 3,8%, а големи изглежда ще са споровете относно намаляването на размера на болничните.
Плановете на правителството са за първите 3 дни работодателите да изплащат 50% от възнаграждението на отсъстващия, вместо досегашните 70%.
Идеята е да се контрира практиката, при която с фалшиви медицински недобросъвестни служители причиняват големи разходи и трудности за работодателите си.
От НОИ обаче прехвърлят въпроса и към Министерство на здравеопазването, което би следвало да намери начин да контролира самите лекари, които издават свидетелствата.
Според синдикати и някои експерти заложената в бюджета мярка ще доведе до несправедливост за истинските болни. С това гледище изказаха съгласие и от бизнеса. Дискусиите вероятно ще продължат на предстоящите заседания на съвета за тристранно сътрудничество.
Същевременно в социалния бюджет присъства и идеята за
повишаване на детските помощи за домакинства с ниски доходи.
Парите се увеличават с 3 лева на дете за семейства с една рожба и общо 5 лева за домакинства с 2 или 3 деца.
Предвидено обаче е и разширяване на обхвата на получаващите тези помощи - досега на тях имаха право само семейства с до 400 лева общ доход. От догодина ще се изпробва такива помощи да има и за тези с до 500 лева.
Оптимизъм показват от властта по отношение на икономическия растеж, като очакват увеличаване до 3,9% през 2018 и спад на безработицата до 6,2%.
В бюджета продължава тенденцията на свиване на публичните разходи, които догодина ще се ограничат до 37,2% от БВП, а до 2020 трябва да бъдат 35,5%.
Предвижда се през 2018 поемане на нов вътрешен държавен дълг в размер до 1 млрд. лева, като целта е частично погасяване на съществуващи задължения.
Не се предвижда обаче ново теглене на големи средства и нивото на държавния дълг трябва да бъде 23,5 млрд лева в края на 2018. Такова е равнището му и към този момент, като от финансовото министерство плануват покачването му до 23,6 милирада в края на тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!