П резидентът Румен Радев никога не е искал да забранява гласуването в чужбина. Високото самочувствие на БСП доведе до загубата на парламентарните избори в края на март. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в пространно интервю за NOVA.
"Нямаше натиск. Има идеи. Правосъдното министерство надвиши правомощията си, като облече тези идеи в закон"
Така Илияна Йотова коментира предложените промени в Закона за българското гражданство, в които на практика се отнемаше правото на глас на българите в чужбина.
Уволненият Талев: Страх ги е. Президентът: Нека да няма драма
Теодор Ушев иска уседналост за децата на политиците
Пред NOVA Йотова категорично заяви, че промените не са изготвяни в президенството и че президентът Радев никога не е искал да забрани на българите в чужбина да гласуват.
Според нея дискусиите в последствие са се отклонили от основния проблем - контролирания вот в Турция.
Промените бяха оформени като законопроект от служебното Министерство на правосъдието, но след като предизвикаха отрицателна реакция, бяха оттеглени.
Те гласяха, че за да има право на вот, българският гражданин трябва да е пребивавал у нас през поне три месеца преди това - т.нар. правило за уседналост.
Уволненият заради публикуването на законопроекта чиновник заяви, че промените всъщност са изготвени от президентството.
Президентът Радев впоследствие отговори, че е искал да адресира проблемът с турския вот и нищо от изборното законодателство няма да се решава без действащо Народно събрание.
"Въпросът е не дали трябва, а как гласуват българите в чужбина.
Никой не харесва това, което се случи на изборите. След края им партиите забравиха какво говориха, забравиха своите страхове", заяви Йотова.
Тя добави, че гласуването е конституционно право на всички български граждани, но и че преди следващите избори трябва да се вземат мерки.
"Напълно подкрепям активната регистрация на гласоподавателите не само в Турция, а във всички страни с голяма българска диаспора", смята тя.
Трябва да има и промени в законите за гражданството, защото паралелно действащи текстове си противоречат, каза още вицепрезидентът.
"Ще дам оценка на служебното правителство, когато чуя цялостния отчет за работата му. Те изпълниха задачата да се проведат честни и свободни избори", коментира Йотова.
Кабинетът на Огнян Герджиков не допусна ситуацията на турската граница и други проблеми да доведат до "по-голяма беля" при предсрочния парламентарен вот. Обвиненията към тях показват, че са си свършили работата, смята вицепрезидентът.
Йотова още заяви, че
високото самочувствие е довело до изборната загуба на БСП
"Много е важно да обръщаш внимание как реагират хората на посланията", заяви Йотова, без да дава конкретни примери от кампанията.
БСП ще трябва да действа като категорична и разумна опозиция, допълни вицепрезидентът.
"Ролята на България в Югоизточна Европа нараства.
Ние трябва да я засилим, защото сме единствената стабилна страна в региона. Гласът ни трябва да се чува по-силно", заяви Йотова относно
"Каквато и интрига да има между партиите, България трябва да следва европейската линия в отношенията си с Турция. Ние сме гарант за сигурността на външната граница", допълни тя.
Бивш генерален консул на България в Одрин: Гражданската война в Турция „чука на вратата“
Ердоган обяви референдума като историческо решение и поиска нов
Опасно е толкова много власт да се концентрира в един човек - президентска, изпълнителна, дори съдебна и законодателна, коментира вицепрезидентът резултата от референдума в Турция.
Според нея резултатите от референдума в неделя са разделили южната ни съседка на три - жителите в големите градове, несългасни да дадат повече правомощия на президента Ердоган; по-бедните части, които го подкрепят и кюрдския югоизток.
По думите на Йотова, плановете на Ердоган да върне смъртното наказание в Турция със сигурност ще прекратят преговорите за членство в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!