Б ългарите разчитат държавата да им намира работа и осигурява образование, но не са съгласни да плащат големи данъци за тези услуги. Наред с това изпитват хронично недоверие към богатите, защото не вярват да са постигнали успеха по честен начин.
Тези резултати от социологическо изследване на център „Тренд” обобщи политологът Димитър Ганев в ефира на NOVA.
БСП иска отпадане на плоския данък
Неудобната истина за доходите в България
Изследването включва преки интервюта с над 1000 души и е извършено по поръчка на Института за дясна политика.
Един от генералните изводи от него е, че българинът „разчита на държавата и има етатистки нагласи – че държавата трябва да има сериозна роля в икономиката и в нашия живот”, обобщи Ганев.
86% от анкетираните смятат, че държавата трябва да им осигури работа.
Също около 90% са тези, които са на мнение, че властовите структури трябва да им осигурят безплатно здравеопазване, образование и дори минимален доход, отчете Ганев.
„Но когато питаш дали трябва да се повишат данъците, за да го има всичко това, 60% отговарят „не, не трябва” и че искат да се намалят данъците, за сметка на социалните услуги”, допълни политологът изводите от изследването.
Дълбоко наслоявано е мнението на българина, че самият той не е част от държавата и тя е нещо далечно от него. От друга страна
„твърде много разчитаме на държавата и твърде малко на себе си”,
обобщи Ганев.
Изследването на „Тренд” дава обяснение и на това явление – повечето хора не смятат, че у нас можеш да успееш с честен труд. 68% от хората смятат, че успехът зависи от връзките и че милионерите са натрупали богатството си по нечестен път.
Причината е обяснимото усещане за несправедливост при процеса на преразпределение и приватизация след социализма.
„Когато е нанесена такава щета върху първоначалното забогатяване няма как да обвиняваме хората, че смятат, че всички милионери са натрупали богатството си незаконно”, смята политологът.
„Вижда се хронично недоверие към богатия човек”,
обобщи Ганев.
Изследването показва също, че 82% от запитаните смятат, че законите не важат за всички.
„Има ли нещо по-нормално, след като десетилетия доминират корупционни скандали, а хората не виждат осъдителни присъди за висши политици и големи бизнесмени. Това създава усещане за несправедливост.”
В страни от икономическите въпроси,
84% от българите не искат в страната да се допускат бежанци и икономически мигранти,
смятат от „Тренд”.
Също толкова консервативно е отношението към еднополовите бракове, легализацията на марихуаната и проституцията и по други въпроси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!