С офия вече не може да се определи като Зелен град. Такава позиция изразиха от организациите Инициатива "Граждани за София" и "Граждани за устойчиво развитие".
В момента на всеки жител на столицата се полагат по 3,5 кв.м. зелена площ, а в комплекси като Люлин числото може да стигне до 0,75 кв.м. Според организациите намалението най-вече се дължи на общите устройствени планове от 2006 и 2009 година.
Проблемите на София са на изчакване при избори
Те сравняват сегашното положение с план от 1976 г., в който зададената цел е била на всеки жител да се полагат 35 кв.м зеленина.
От двете организации отчитат нужда от подобрения в градското планиране, транспортната система и начина на събиране на боклука. Наред с това те предлагат и следващият парламент да промени Закона за местно самоуправление, като половината от данък-смет и данък-сгради остават в самия район.
Как София става все по-малко зелена?
Повечето специалисти отчитат като повратен момент за града безконтролното му разширяване през 90-те години и първото десетилетие на новия век.
Основна част от София е планирана и построена през социализма, когато условията са съвсем различни. Нарастването на населението и автомобилите претоварват инфраструктурата на кварталите и ги лишават от предвидените в тях зелени пространства.
Липсата на достатъчно регулации за инвеститорите след социализма води до казуси, като миналогодишните протести на жителите на кв. Младост. Те са недоволни от плановете нови сгради да се строят на местата на сегашни градинки и други зелени площи.
Вижте новите софийски трамваи втора ръка
Новостроящото се метро – поглед отвътре (видео)
Лунен пейзаж, или просто ... "Цариградско шосе"
Недоволството доведе до смяната на районния кмет, но същевременно е наглед нерешим казус, предвид недостатъчната регулация. Общината се оказва заклещена между искането на гражданите и претенциите на инвеститори, вече заплатили големи суми за терените.
Представителите на "Граждани за София" и "Граждани за устойчиво развитие" предупредиха, че е възможно още другата седмица да има протести в "Младост"
София - европейска зелена столица?
Преди година и половина Столична община и конкретно кметът Йорданка Фандъкова обявиха намерението градът да кандидатства в конкурса Зелена столица на Европа. Още тогава стана ясно, че в София трябва да се предприемат много промени, за да може кандидатурата да е сериозна.
Към момента обаче градът остава столицата в ЕС с най-мръсен въздух и най-много автомобили на глава от населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!