С толичните общински съветници работят с 30% по-малко от обикновените хора, изчисляват от организацията „Спаси София“. Според активистите, общинарите бягат от отговорност и решаването на градските проблеми е на заден план за тях, особено преди избори.
Като частично вярна определи тази оценка общинския съветник от Реформаторския блок Стефан Марков, потърсен от Vesti.bg
Освен задължителната едномесечна пауза през месец август и официалните почивни дни в календара, представителите в градския парламент смело гласуват прекъсване на работата си при предизборни кампании, предвид партийната ангажираност на много от тях.
Поради струпването на редовни и извънредни вотове, включително избори за местна власт през 2015г., за последните 117 седмици (2 години и 3 месеца) е имало 42 редовни седмични заседания на общинския съвет, обобщават от „Спаси София“. От началото на тази година градските депутати са пропуснали 55% от работните дни.
Вижте новите софийски трамваи втора ръка
Новостроящото се метро – поглед отвътре (видео)
Лунен пейзаж, или просто ... "Цариградско шосе"
Според организацията, това означава, че „съветниците не приемат отговорно своята работа и очевидно не виждат острата нужда от решаване на безброй проблеми на целия град“, а повечето „използват София просто като трамплин за бъдещи депутатски места“.
За предсрочните избори на 26 март 8,2% от общинските съветници в СОС бяха кандидат-депутати.
„Ние, избирателите, сме твърде търпеливи щом продължаваме да допускаме подобен начин на съществуване на общинския съвет, подобна безотчетност, липса на инициативност и мързел“, е позицията на „Спаси София“.
Активистите настояват „общинските съветници да спрат да бъдат партийни агитатори на повикване, а да им стане ясно най-сетне, че София е затънала в проблеми за решаване и ваканцийки по месец, а после още толкова за размотаване наляво-надясно преди избори са не просто излишни, а вредни.“
Изборите са по-важни от градските проблеми
„Изборите се случват непрекъснато, но градът не спира да живее. Всички проблеми са на изчакване или са оставени на администрацията, без политическия контрол на общинския съвет“, заяви за Vesti.bg Гергин Борисов от „Спаси София“.
От организацията очакват общинската управа да покаже желание за възстановяване на нарушеното доверие на гражданите.
ВИЖТЕ: Центърът на София преди 100 години от високо
Съветник: Редовните заседания могат да спират, но не тези на комисиите
Истината е някъде по средата, смята общинският съветник Стефан Марков.
Той също e на мнение, че предизборните паузи пречат на работата. Марков обаче отчита, че когато СОС заседава дори 2 месеца преди някакъв вот „работата се изкривява и част от политическите сили не са обективни в коментари и гласувания.“
Марков смята, че редовните заседания на общинския съвет могат да спират по време на кампаниите, но това не бива да се случва с ресорните комисии.
По думите му, някои от комисиите са се събирали в месеца преди вчерашните избори. Други не са. В последните 10 дни преди парламентарния вот работата им е спряла напълно.
Жълтото паве - мистерията на производството
„За мен най-правилното е по време на избори комисииите да не спират, за да не се натрупва и претупва работата им, защото там се случват основните обсъждания, спорове и така нататък“, каза Марков за Vesti.bg.
Съветникът обаче изтъкна, че кампанията не е спряла обсъждания по важни въпроси като казуса с двора на 139-то ОУ "Захарий Круша" и ремонта на бул. "Дондуков".
Какъвто големият, такъв и градският парламент
Представителите на софиянци следват стандартната практика, позната и от работата на Народното събрание. Българските депутати често си гласуват разширени ваканции, по официални и предизборни причини.
Практиката беше нарушена тази есен, когато парламентаристите почиваха само 3 дни преди президентския вот и националния референдум на 6 ноември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!