„Данните сочат, че наистина сме с най-ниската минимална и средна заплати в Европейския съюз. Но коректно е да знаем стъпалото, от което тръгваме. Истината е, че България беше с най-ниските възнаграждения и по времето на СИВ”, коментира пред NOVA бившият социален министър Иван Нейков.
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
Каква е разликата в заплатите в България
Големият проблем с ниските доходи в България
По думите му работниците в Чехия и Полша винаги са получавали по-високи заплати, отколкото в България.
Той подчерта, че освен минималната работна заплата, българската държава няма други инструменти, с които да влияе на трудовите възнаграждения в страната.
„Това предизвика реакцията на експертите към обещанието за 1500 лв. средна работна заплата до края на мандата”, на следващото правителство на ГЕРБ.
„Това е или илюзия, за да не кажа, че лъжат, или трябва да създадем механизми, чрез които да осигурим ръст на заплатите”, подчерта Нейков.
И поясни, че щеше да е добре, ако пазарът на труда действаше по логиката, че с конкуренцията за служители растат и заплатите: „За съжаление, не винаги е така”.
„Пазарът на труда вече е много отворен. Ако намери квалифициран служител с по-ниско възнаграждение, работодателят ще вземе него”, заяви, Нейков. „Гледайте колко много молдовци и украинци работят в българския туристически бизнес”.
Нейков подчерта, че дори средната работна заплата може да бъде заблуждаваща, както показа кризата през 2009 г., когато заради скока на безработицата сред нископлатените и неквалифицираните служители, показателят нарасна рязко.
Обичайно упрекът за много по-ниските заплати в България е насочен към работодателите. „Не зависи само от работодателите”, каза Нейков. „Цялото развитите на обществото влияе на цените на труда. Например повечето българи живеят в собствени жилища. В Германия пък огромната част от хората живеят под наем. Това няма как да не влияе върху заплатите”.
Така хората в България са готови да работят за по-малко пари, отколкото тези в Германия.
Според Иван Нейков ще настигнем европейците по доходи, когато ги настигнем по квалификация и капацитет на работната сила. В момента няма инструменти, с които хората в България да бъдат мотивирани да си повишават квалификацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!