„Премахването на плоския данък и въвеждането на прогресивен би довело до намаляване на приходите в бюджета с 1 133 000 000 лева”. Това обясни пред „Здравей, България” по NOVA заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев ден, след като проектът за бюджет бе публикуван от министерството. Тепърва парламентът ще го гласува.
Законопроектът за държавния бюджет - тук
Вчера социалистите представиха алтернативен бюджет за 2018 - нов данъчен модел и промяна на пазарния механизъм на финансирането на държавните здравеопазване и образование. Те приветстват увеличението на минималната работна заплата, но искат въвеждане на минимален доход със същия размер (510 лева), който да бъде необлагаем. Така най-бедните българи, живеещи с минималната заплата или по-малки непостоянни доходи бих били лишени от данъчната тежест. Идеята е удръжките от минималната работна заплата да отпаднат, а данъците да се определят спрямо доходите - колкото повече са те, толкова по-високи да бъдат налозите. Наред с това от "столетницата" искат въвеждане наново на прогресивното подоходно облагане за физически лица. Интересното е, че именно БСП въведе сегашния 10-процентов плосък данък по времето на Тройната коалиция. Целта беше да се подобрят условията за инвестиции и поддържане на бизнес.
Ананиев обясни, че предлаганият от БСП необлагаем минимум за българите със заплати до 510 лева всъщност ще засегне всички работещи у нас. Причината – хората с по-високи възнаграждения ще плащат налози само върху сумата над въпросния минимум.
Той посочи и своята заплата
- 2325 лева - това била заплатата на всички заместник-министри. Експертът обясни, че изработването на бюджет е чест и отговорност.
По думите на финансовия министър Владислав Горанов това е бюджет на по-високите заплати. Според Ананиев общото увеличение на разходите за персонал за 2018 година възлиза на около 730 милиона лева и това увеличение не е към администрацията, а към системата на образованието, сигурността, социалните.
„Ресурсите на МВР и армията не трябва да се разпределят на калпак”, категоричен бе заместник-министърът, участвал в разработването на 35 държавни бюджета в последните шест правителства.
Вдигат детските помощи, Петков: Болничните тепърва ще се обсъждат
Според Ананиев държавата не трябва да изплаща изцяло дълговете на болниците, тъй като това няма да ги дисциплинира.
Неудобната истина за доходите в България
Бизнесът поиска оставката на социалния министър
В предложения алтернативен бюджет БСП иска въвеждането на необлагаем минимум, защото огромна част от българското население живее в потресаваща бедност, коментира заместник-председателят на парламентарната група на социалистите Крум Зарков.
„От около 3 милиона осигурени българи, 2,8 милиона получават заплати от между 510 и 3300 лева. Има обаче и такива, които взимат в пъти повече от останалите и те ще трябва да плащат по-високи данъци”, обясни Зарков.
„Плоският данък не е лява марка. Той изигра своята роля и затова предлагаме сега да се дебатира”, каза още Крум Зарков.
Според него средствата, разпределяни в различни сектори, продължават да се увеличават без да се правят сериозни реформи.
„Повечето пари не водят до по-добри резултати”, коментира още депутатът от БСП.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!