П регледът, който прави докладът на ЕК е обективен. Това заяви вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Румяна Бъчварова. По думите й мониторинговият доклад, който обхваща 10 години от членството на България в ЕС, отчита неуспехите, неудачите, но и постигнатото особено по отношение на шести показател, който отразява работата по напредък в областта с борбата с организираната престъпност.
Бъчварова посочи, че се констатира и това, че вече има доста осъдителни присъди и много дела, които са в ход. „Отбелязан е неудачният период, в който ГДБОП беше преструктуриран, заедно с ДАНС и се посочва, че това е една от причините за спиране на добрата практика и този ход е препятствал ефективното функциониране на институциите”, посочи тя.
Според Бъчварова докладът дава добра оценка на МВР за борбата с вътрешната корупция.
"Това, което не изпълнихме като ангажимент, ще бъде основен приоритет в 44 НС - антикорупционното законодателство и ефективната борба срещу корупцията, което е справедлива оценка за цялостния 10 г. срок и препоръката ,която ни дават за следващите месеци и години с приемане на по-радикални мерки", посочи и шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Ако българските институции, отговорни за съдебната реформа, изпълнят разписани конкретни стъпки по 6 показатели,
ЕК подчертава, че наблюдението за България ще приключи.
Това заяви правосъдният министър в оставка Екатерина Захариева, предаде репортер на БГНЕС.
Според Захариева докладът на ЕК в рамките на механизма за сътрудничество и проверка (МСП), прилаган спрямо България, е наистина обективен. Тя благодари на ЕК за това, че са отчели и коментирали действията на правителството през последните години и усилията, които се положили за изпълнение на стратегията за съдебна реформа и препоръките, които ЕК многократно е отправяла.
„В доклада се подчерта, че това е различен доклад, той е 10-годишен и в него се прави ретроспекция и анализ на целия период, в който съществува механизмът. В доклада се подчертава и отбелязва, че реформата е показала много добри темпове през последните 2 години. В него се споменават като позитивни 2012 г., 2015 г. и 2016 г. Зам.-председателят на ЕК отбелязва, че през последните 10 години България е постигнала значителен напредък в изпълнение на реформите по механизма”, каза Захариева.
„Най-важното в доклада може би, че по всеки един от показателите, които са 6 са отбелязани точни и ясни конкретни разписани стъпки, които българските институции, отговорни за съдебната реформа следва да предприемат и ако това стане ЕК подчертава, че наблюдението ще приключи, когато тези стъпки се изпълнят”, уточни правосъдният министър.
Бившият външен министър на БСП Крситиан Вигенин обаче заяви, че ЕК ни казва, че че постиженията на България в борбата с организираната престъпност и
корупцията по високите етажи, на практика, са на ниско равнище и напредъкът е минимален.
Акцентът на неизпълнените мерки са в сферата на борбата с корупцията. Там за съжаление правителството на Бойко Борисов внесе един закон, който концептуално беше погрешен, затова не бе приет.
Това заяви депутатът от ДПС Четин Казак по повод изявлението на ЕК.
Ясно е, че ЕК отчита все пак някакъв значителен напредък в изпълнение
на препоръките си от предходните доклади и очаква да се приключат мерките, които все още не са предприети и изпълнени, продължи народният представител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!