„Шанс за понижение на цената на парното и топлата вода има”. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов пред "Здравей, България" по NOVA.
Това обаче ще стане ясно в следващите месеци. Той бе категоричен, че след увеличението на природния газ трябва да има и увеличение в цените на топлата вода и парното.
„Това увеличение влиза в края на отоплителния сезон,
така че ще има възможност до началото на новия отоплителен сезон да се направи корекция надолу в цената. Цената на тока ще бъде увеличена с по-малко от 1%”, каза още Иванов.
Остра реакция на цените в България: Решението е взето непрозрачно
Храни и услуги ще поскъпнат заедно с природния газ
Кой е виновен за скока на цените в България
Очаква се с между 18 и 38% по-високи да бъдат новите цени на парното и горещата вода. Повече топлофикации дадоха зелена светлина на по-високите цени.
Възражение имаше омбудсманът Мая Манолова, която изчисли, че преди три години в София цената на парното е била същата като днес, но тогава цената на газа е била двойно по-висока. Експертите в регулатора обявиха, че това са сметки, направени на коляно и поканиха всеки, който иска, да му обяснят как се правят изчисленията.
„Гражданите са гневни,
защото никой не обяснява по разбираем начин защо се налага това шоково увеличение. Според мен то е необяснимо. Когато цената на природния газ падаше, тогава КЕВР обясняваше, че няма пряка връзка между нея и тази на парното и топлата вода”, коментира преди ден Манолова.
„В петък на закрито заседание КЕВР трябва да вземе решение за цената
на топлинната енергия и цената на електрическата енергия за потребителите. Повишаването на цената на топлинната енергия е в рамките на 20 до 24%. Единственият случай над тези стойности е в цената на „Топлофикация Плевен", поради грешка, която самото ръководство на топлофикацията е допуснало в предишното изчисление. Дори и след това повишение, те ще имат цена, която е с 20 лева по-ниска отколкото на потребителите в София”, коментира Иванов.
По повод изказването на омбудсмана за новите цени на парното, той заяви:
„Мая Манолова е взела пишман експерти, които да я съветват”.
„В рамките на две години изчистихме тежък проблем – по политически поръчки беше повишаване на цената на електроенергията, само и само да се запази цената на парното в големите градове за социално спокойствие. И става така, че тези 5,5 млн. граждани на България, които не ползват отопление на парно, доплащаха за парното на хората от София, Пловдив, Варана и други градове”, добави председателят на КЕВР и заключи: „Тази цена, която е в момента, е реалната цена на топлинната енергия”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!