Б СП обяви, че ще търси отговорност за скока на цената на природния газ от 1 април. В декларация от днес социалистите посочват за виновни за поскъпването бившият и настоящия министри на енергетиката - Теменужка Петкова и Николай Павлов, както и Петьо Иванов изпълнителния директор на Български енергиен холдинг.
Според Калоян Стайков от Института за пазарна икономика – организация, която никой не може да обвини в леви политически пристрастия, обаче основна вина има Комисията за енергийно и водно регулиране.
България има 7 седмици да реши за „Газпром“
Европейската комисия нанесе удар срещу „Газпром”
Храни и услуги ще поскъпнат заедно с природния газ
Поведението на регулатора създава впечатления за съобразяване на решенията с предстоящите избори, смята икономистът и допълва, че „КЕВР разсея всякакви съмнения за политическа независимост”.
„Каквото и да говореше КЕВР преди изборите, увещавайки „Булгаргаз” или „Софийска вода” да търсят резерви и да не предлагат шокови увеличения, това, което е важно накрая, са действията. Не може да искаш държавният газов монополист да търси вътрешни резерви, а само няколко дена по-късно да признаеш увеличение на цените, което е с 0,3 процентни пункта по-ниско от поисканото. Не може да искаш преразглеждане на исканото увеличение на цената на ВиК услугите в София, като условията за него са заложени в концесионния договор”, посочва Стайков.
Според него историята започва в края на миналата година, когато комисията взима решение за увеличение на цената на природния газ за първото тримесечие на 2017 г.
Тогава регулаторът се аргументира, че по-ниското увеличение от исканото компенсира малко над половината от надвзет приход през 2016 г. в размер на 40 млн. лв. От изказване на министъра на енергетиката става ясно, че загубите за компанията за първото тримесечие на 2017 г. са в размер на около 40 млн. лв. „Това означава, че или регулаторът не може да смята, или компанията не се управлява по най-добрия начин, или комбинация от двете”, счита Стайков.
„Всяко тримесечие се ревизира цената на газа – така е по правилата и въведените методики. Досега и в момента се използва цената на дериватите на суровия петрол, а именно мазут със съдържание на сяра от 1% и газьол със съдържание на сяра 0.1%. Съгласно договора с „Газпром експорт” тяхната борсова цена плюс разходите на „Булгаргаз” определя изменението на цената, която се одобрява и определя от КЕВР”, коментира от своя страна енергийният експерт Еленко Божков.
„Сега е време за актуализация на цената, но въпросът е защо с толкова много?”, пита Божков. „В края на 2016 г. трябваше да се направи актуализация на цената за първото тримесечие на 2017 г. Тогава „Газпром” повиши цената си, съгласно договора, към „Булгаргаз” с 18%. КЕВР обаче одобри повишение с 5,5%”.
Божков смята, че това е била политическа услуга към тогава управляващите ГЕРБ, за да им се осигури ценови комфорт в предстоящата предизборна кампания.
„Тази политическа услуга сега ни коства това 30-процентно увеличение, защото за този период се натрупа още 14% увеличение от страна на „Газпром”. Тези 14% и предните 18% увеличение идват от това, че заради геополитическата конюнктура цената на нефта се увеличава непрекъснато и от там и цената на природния газ”, категоричен е Божков.
Енергийният експерт смята, че сега новото правителство ще има възможност да реагира, тъй като в споразумението между Европейската комисия и „Газпром”, обявено на 16 март, има възможност за предоговаряне на формулата и намаление в цената на природния газ за България.
„Ако остане това определяне на цените на базата на дериватите на суровия петрол, това означава, че тази конюнктура ще продължи с увеличение цената на петрола, а от там увеличение цените на природен газ. Подобен сценарий ще бъде много тежък за големия бизнес и тежката индустрия, а също така и за малките предприятия – хлебопроизводители, производители на зеленчуци в оранжерии и т.н.”, прогнозира Еленко Божков.
На същото мнение са и от сдружение „Произведено в България - Съюз на малкия и среден бизнес”. Според тях скокът на цените на природни газ ще има изключително неблагоприятен ефект върху редица сектори в българското производство, където енергийните разходи участват със значителен дял при формиране на себестойността на продукцията, като млекопреработване, хлебопроизводство, особено оранжерийното производство и много други.
„Ние знаем, какви са формалните основания за вдигане на цената на природния газ, но не разбираме защо следва да се бърза с тази крачка, когато преговорите между ЕС и ОАО „Газпром” за принципна промяна в правилата и доставката на природен газ са в много напреднала фаза и е възможно в най-кратки срокове цените, по които руският гигант доставя природен газ за България бъдат намалени. Не разбираме, защо само преди едно тримесечие КЕВР, по чисто политически причини отказа да повиши цената на природния газ, а днес се готви, до голяма степен немотивирано и непрозрачно, да го направи и то шоково”, заявяват от организацията на българските производители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!