П овече от 300 хиляди българи - без мотивация да работят или да учат. Това показват данните от целево проучване на изследователски център „Тренд“ по поръчка на Фондация „Фридрих Еберт“.
Неудобната истина за доходите в България
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
ГЕРБ обеща: По-високи заплати във всички сфери
Липсата на желание за работа най-често идва от ниското заплащане. Най-демотивирани са хората в активна възраст - между 18 и 29 години. Тук все пак трябва да се отчете, че една част от младежите все още са в процес на търсене на своята професионална реализация.
Над 70% от безработните обаче заявяват, че нямат личен месечен доход и разчитат на дохода на друг член от семейството или на сезонна работа. Като малко над половината от демотивираните българи са женени или омъжени.
Въпреки това 47% от всички демотивирани българи не си търсят работа, тъй като твърдят, че няма работа за тях. Едва 13% посочват като причина, че ги издържат роднини.
Над 80% от демотивираните българи са без работа повече от една година, като 12% от тях никога не са работили.
Само 21% от хората без мотивация имат някаква професионална квалификация.
По отношение на етническия произход, българите, които попадат в групата на демотивираните, са 56%.
А най-ниско е желанието за работа на хората, живеещи в селата и малките градове. Най-малко демотивирани българи пък живеят в столицата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!