К аква е истината за държавния дълг? От БСП са харесали цифрата 16 милиарда.
„Отдавна питаме защо правителството на Борисов задлъжня България с 16 млрд. лв.”, коментира самата Корнелия Нинова, лидерът на левицата.
Бившият финансов министър в правителството на ГЕРБ, Владислав Горанов пък отговори: „Не си губете времето, другарко Нинова! Прочетете отчетите за изпълнението на бюджета за 2015 и 2016 г. и, ако имате нужния капацитет, ще намерите отговор на всички ваши въпроси”.
Нагласени поръчки и измами в редица министерства изброи Герджиков
Герджиков нареди ревизията на "Борисов", 30 млн. отиват за вота
В края на 2014 г., когато на власт дойде последното правителство на ГЕРБ, държавният дълг беше 22,1 млрд. лева, по данни на БНБ или 27,1% от брутния вътрешен продукт на страната.
Последният показател е важен тъй като сочи до каква степен погасяването на задълженията тежи на икономиката на страната.
В края на 2016 г. държавният дълг вече е 26,9 млрд. лв. или 29,4% от БВП на България.
Както се вижда ръст на задълженията на държавата определено има, но не с 16 млрд., а с 4,8 млрд. лв.
Къде са отишли тези пари?
Освен за рефинансиране на стари задължения и бюджетен дефицит, част от средствата са във фискалния резерв.
В края на 2014 г. той е 8,1 млрд. лв., а към края на миналата година е нараснал до 11,1 млрд. лв., ако отчитаме само депозитите на държавата в банките и БНБ, без очакваните плащания от Европейския съюз. Разликата е 3 млрд. лв.
Само през декември 2016 г. дългът нараства с 1,1 милиард лева, заради държавната помощ за Националната електрическа компания, която трябваше да плати неустойки към Русия за прекратения проект АЕЦ „Белене”.
Откъде са дошли парите?
За периода на управление на ГЕРБ вътрешните задължения на държавата са намалели с 1,4 млрд. лв., до 6,8 млрд. лв. В същото време външният дълг е нараснал с 6,2 млрд. лв., до 20,1 млрд. лв.
Връщайки се още по-назад във времето
ще видим, че тенденцията на нарастване на държавния дълг има и при предходния кабинет на Пламен Орешарски, подкрепен от ДПС и БСП. При това увеличението е голямо.
Когато Орешарски идва на власт през май 2013 г. дългът на държавата е 14 млрд. лв. Когато подава оставка през август 2014 г., задълженията вече са 18,6 млрд. лв, при фискален резерв от 6,5 млрд. лв. Но набъбват до края на същата година, завършила с бюджетен дефицит от над 4,8 млрд. лв., заради заема за Фонда за гарантиране на влоговете за изплащането на гарантираните депозити до 100 000 евро във фалиралата Корпоративна търговка банка.
Решение на правителството на ГЕРБ за нов външен дълг от 8 млрд. евро или 15,7 млрд. лв. наистина има. Само че не става въпрос за реално взети заеми, а за тригодишен план за емитиране на облигации, представен пред фондовата борса в Люксембург, който очевидно не беше изпълнен от подалия оставка кабинет на Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!