„Тези храни не са опасни за здравето, просто според тяхното съдържание се класифицират по стандарт като по-ниско качествени”, коментира служебният министър на земеделието и храните Христо Бозуков в студиото на „Здравей, България” по NOVA.
Така той обясни разликите в използваните съставки в хранителни продукти, произвеждани съответно за Източна и Западна Европа.
Кой ни пробутва некачествена, но скъпа храна
Западните вериги продават на източноевропейците по-лоши храни
С какво се "разкрасяват" плодовете по сергиите
Изследване, проведено в Словакия, показа, че храните за пазарите на източноевропейските страни-членки на ЕС се различават сериозно от тези за западноевропейските.
В месните продукти има по-малко месо и повече вода и мазнини. В млечните продукти се използва по-нискомаслено мляко. В шоколада има по-малко какао. В безалкохолните напитки има повече изкуствени подсладители и консерванти. Дори чаят и подправките са с по-ниско качество.
„По принцип няма, така да се каже измама, защото всичко е описано на етикета”, подчерта Бозуков.
„Разчита се на по-ниската покупателна способност в „новите” страни-членки на ЕС. Самите производители обясняват разликите с това, че се съобразяват с вкусовете на потребителите”, посочи министърът и добави, че този аргумент е несъстоятелен.
Бозуков обясни, че почти всички страни от бившия Източен блок настояват за обща европейска агенция по храните, която да гарантира еднакво качество на продуктите за потребителите в ЕС.
„Германският министър беше категорично против създаване на такъв орган, с аргумента, че това ще натовари Европейската комисия с още 700 чиновника”, добави министърът, като подчерта, че няма представа откъде идва цифрата.
„Възложил съм на Българската агенция по безопасност за храните да направи мониторинг. Подготовката обаче изисква време, тъй като трябва да се вземат стоки със същите марки от западноевропейски пазари”, добави Бозуков.
„Но единственото, което можем да направим е да настояваме пред Съвета на министрите на Европа да се спазва правото на потребителите да използват продукти с едно и също качество”, подчерта министърът на земеделието и храните.
„Има случаи, в които продуктите са по-скъпи” за Източна Европа, макар и с по-ниско качество, поясни Бозуков. „Това е свободен пазар”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!