Б ойко Борисов стана премиер за трети път, след като парламентът гласува личната му кандидатура за министър-председател. От 233-ма в зала "за" гласуваха 133-ма - това са депутатите на ГЕРБ, ОП и "Воля", "против" - 100 - всички от ДПС и БСП, и нито един въздържал се.

Това е най-слабата подкрепа досега в сравнение с гласуванията при първите два кабинета на Борисов. 

Докато председателят на НС Димитър Главчев четеше гласуването, бурни аплодисменти го прекъснаха.

След това депутатите гласуваха и персонален състав на кабинета, като тук гласовете бяха сходни, с изключение на това, че един депутат от "Воля" бе "против". Не се знае дали е грешка. 

Новият стар премиер на България (СНИМКИ)

Това е трети мандат за Борисов, предишните два приключиха предсрочно.

След тази процедура новият Министерски съвет се закле. 

"Единственото, което ме интересува, е реакцията на хората.

Демокрацията е така – отиваш на избори и правиш това, което те кажат". Това заяви премиерът Бойко Борисов, след като положи клетва.

Аз искрено се извинявам на БСП, че ние победихме.

На БСП цялата власт им я дадох на тепсия, да я вземат и да управляват, каза Борисов.

Според него БСП са можели да направят служебен кабинет и „5 месеца да са управлявали те – да сме им видели какво правят“.

Борисов не подмина и ДПС като каза „също да си сложат ръка на сърцето – през всичките години в българските смесени райони съм им помагал много – пазари, водопроводи, спортни площадки, чешми и пр. ДПС да са спокойни, по-важно от управлението е запазването на етническия мир“, заяви премиерът.

"Мен ме поставиха в тази ситуация – или да управлявам с Обединените патриоти, или да сдавам властта. Както виждате нито тщеславие, нито радост има, но трябва да се управлява", подчерта той.

Хронологията

От 11:00 часа започнаха дебатите в парламента по извънредната точка - гласуване на правителството, след като по-рано днес президентът издаде указ. 

"Няма да подкрепим правителството, предложено от Борисов".

Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова от трибуната. 

"Първо, има сериозно разминаване в програмите и идеите ни. Второ, това е правителство на подмяната спрямо това, което обещахте. От красивите думи преди изборите не е останало почти нищо", категорична бе тя, като допълни, че в коалиционното споразумение се залага несигурност за България. 

Преди нея Борисов взе думата, след като бе представен от председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. 

„ГЕРБ и Обединените патриоти поемаме отговорността за управление на България през следващите четири години.

Намираме се в исторически момент за света и Европа

политическата несигурност, икономически проблеми, религиозни противоречия, нестабилността в региона. Това налага надмогване на партийния егоизъм и посветеност на интересите на българските граждани и националните приоритети”, заяви от трибуната на парламента Бойко Борисов. 

В 09:00 часа Борисов представи на президента Румен Радев

своето предложение за структура и състав на Министерския съвет.

Процедурата отне точно няколко минути, а в края й Румен Радев му пожела успех.

Източник: БГНЕС

Самият Борисов се прекръсти на излизане.

Официалната церемония по приемственост в изпълнителната власт по план трябваше да започне около 13 часа днес в Гранитната зала на Министерския съвет. Заради протакане в пленарна зала обаче предаването на властта се забави.

Служебният премиер Огнян Герджиков ще предаде поста на Бойко Борисов. 

Официално: Това е новото правителство на Борисов

ВИЖТЕ СНИМКИ НА ЦЕЛИЯ НОВ КАБИНЕТ "БОРИСОВ" 3 ТУК

Вижте какво каза президентът на влизане в парламента

От трибуната председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов прочете биографията на Борисов, а след него думата взе и самият той, за да представи състава и приоритетите на управлението си. 

Служебното правителство при встъпването в длъжност на 27 март
Служебното правителство при встъпването в длъжност на 27 март Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Синдромът на Третия мандат: войни, преврати, съвпадения

Борисов: Взехме си поуки, за да управляваме 4 години

Като ново ведомство се създава министерство за председателството на ЕС. Министерството на земеделието и храните се преобразува в Министерство на земеделието, храните и горите. 

Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов ще има четирима заместници. Двама от тях са от Обединени патриоти. Освен министър на отбраната Красимир Каракачанов ще е вицепремиер по обществения ред и сигурността. Валери Симеонов ще е вицепремиер по икономическата и демографската политика.

И в този кабинет Томислав Дончев ще е вицепремиер. Екатерина Захариева, която беше правосъден министър в предния кабинет сега ще е вицепремиер по правосъдната реформа и външен министър.

Финансист №1 на държавата отново ще е Владислав Горанов.

Бившият зам.-министър на отбраната от първото правителство на ГЕРБ Валентин Радев ще е министър на вътрешните работи.

Един от най-успешните министри на ГЕРБ, според Борисов – Лиляна Павлова няма да влезе в регионалното министерство. Сега тя ще бъде министър за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018. (Председателството приключва в средата на 2018-та година). МРРБ ще бъде оглавено от Николай Нанков. Той бе зам.-министър в строителното ведомство.

Бившият зам.-министър на културата Боил Банов сега ще бъде титуляр.

Досегашният шеф на Националния осигурителен институт Бисер Петков става министър на труда и социалната политика.

Цецка Цачева, която заради преференция изпадна от парламента, а по-рано бе претендент за „Дондуков” 2, сега ще е министър на правосъдието.

Министър на образованието и науката става досегашният главен секретар в МОН Красимир Вълчев.

Началникът на Военномедицинска академия проф. Николай Петров поема Министерството на здравеопазването.

Министър на околната среда и водите ще е Нено Димов. Той е бил в МОСВ като заместник-министър в кабинета на Иван Костов.

Бившият директор на Държавен фонд „Земеделие” Румен Порожанов отново влиза в управлението, този път като министър на земеделието, храните и горите. Той беше началник на кабинета на Симеон Дянков в първия кабинет на ГЕРБ.

Новият министър на икономиката Емил Караниколов е предложение на „Атака”. Той до момента ръководеше Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Постовете от предишния кабинет запазват Ивайло Московски на транспорта, Теменужка Петкова на енергетиката, Николина Ангелкова на туризма и Красен Кралев на спорта. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима души са убити при стрелба в Монреал

Трима души са убити при стрелба в Монреал

Свят Преди 4 часа

Разпространени в социалните мрежи кадри показват мъж във военна униформа да лежи на земята

Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие срещу всяка заплаха в Ливан

Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие срещу всяка заплаха в Ливан

Свят Преди 4 часа

Премиерът отбеляза, че на израелската армия не са наложени никакви ограничения в това отношение, се посочва в изявление от неговата канцелария

Украйна удари руски военен завод във Воронеж, поразени са мощности за ракетна електроника

Украйна удари руски военен завод във Воронеж, поразени са мощности за ракетна електроника

Свят Преди 7 часа

Съобщава се за пожар и щети по стратегически производствен обект

Къде няма да има вода в София

Къде няма да има вода в София

България Преди 7 часа

Ремонтните дейности ще осигурят по-добро управление на водопроводната мрежа, като максимално се ограничат зоните на евентуални бъдещи нарушения на водоснабдяването

<p>Иранският петрол се връща на пазара с решение на САЩ</p>

САЩ разрешиха износ и продажба на ирански петрол до 21 август с нов общ лиценз

Свят Преди 7 часа

Мярката обхваща суров петрол, нефтохимически продукти и свързани финансови услуги

<p>Правителството на&nbsp;Мадяр започва процедура за отстраняване на президента на Унгария</p>

Правителството на Петер Мадяр започва процедура за отстраняване на президента на Унгария

Свят Преди 8 часа

Премиерът съобщи и за пакет от мерки срещу корупцията и нова национална служба за активи

<p>Тир избухна в пламъци и затвори планински&nbsp;път</p>

Тир се запали в движение на пътя Стойките - Широка лъка, движението е ограничено

България Преди 8 часа

Пожарът е потушен, а движението се осъществява временно в едната лента до разчистване на района

В капана на времето: Две деца са открити мъртви в автомобил във Франция

В капана на времето: Две деца са открити мъртви в автомобил във Франция

Свят Преди 9 часа

Прокуратурата в Карпентра проверява версията за жегите като основен фактор за трагедията

-

"Прогресивна България" става партия

България Преди 9 часа

Съдът реши да я впише в регистъра на политическите партии при Софийския градски съд

Социалната мрежа X претърпя срив

Социалната мрежа X претърпя срив

Свят Преди 9 часа

Downdetector отчете рязък скок в сигналите за проблеми в понеделник сутринта

<p>Крим въвежда ограничения за детски туризъм до 1 септември&nbsp;</p>

Крим въвежда ограничения за детски туризъм до 1 септември заради сигурността

Свят Преди 9 часа

Местните власти посочват мерките като необходими за обществената безопасност

29-годишен мъж преби 60-годишния си баща в Ловешко

29-годишен мъж преби 60-годишния си баща в Ловешко

България Преди 9 часа

По случая е образувана преписка и работа продължава

Колко британски премиери се смениха през последните десет години?

Колко британски премиери се смениха през последните десет години?

Свят Преди 10 часа

След като Стармър обяви оставката си днес, политическата нестабилност се запазва във Великобритания

Застраховка за мотор за 6 месеца, но цената не пада наполовина: Какво се променя при „Гражданската отговорност“

Застраховка за мотор за 6 месеца, но цената не пада наполовина: Какво се променя при „Гражданската отговорност“

Свят Преди 10 часа

Очаква се новият продукт да облекчи мотористите, които използват превозните си средства само част от годината

СО: Строежът на 215-метровия небостъргач на "Черни връх" няма да бъде допуснат

СО: Строежът на 215-метровия небостъргач на "Черни връх" няма да бъде допуснат

България Преди 10 часа

Няма да спрем да се борим за това, което смятаме за правилно решение за града, каза кметът на София Васил Терзиев

<p>Румен Радев назначи нов заместник-министър в икономиката</p>

Левент Орхан Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията

България Преди 10 часа

Назначението е направено със заповед на премиера Румен Радев, съобщиха от правителствената пресслужба