„Можем ли да си направим така заплатите, особено в тези толкова печеливши бизнеси, които имаме, че да си останат българите тук?”, запита преди ден бизнеса премиерът Бойко Борисов и отговори: „Може със сигурност.”
Вчера обаче четирите големи работодателски организации в България поискаха оставката на социалния министър заради планираното повишаване на минималната работна заплата до 510 лв. и минималните осигурителни прагове със средно 3,9%.
Неудобната истина за доходите в България
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
ГЕРБ обеща: По-високи заплати във всички сфери
Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) днес пък оспори мнението на премиера.
„Вдигането на заплатите не е алтернатива на трудовата миграция”, заяви Велев в студиото на „Здравей, България” по NOVA.
Той посочи, че разходите на работодателите за труд в България нарастват с 11% през първата половина на тази година, при ръст на икономиката от близо 4%.
„Този изпреварващ ръст на заплатите спрямо ръста на икономиката е в последните 10 години. Откакто сме в Европейския съюз средните заплати са нараснали три пъти,” подчерта Велев и добави, че емиграция има и от страните с близо два пъти по-високи доходи от тези в България, като например Полша.
„Над 2 милиона поляци са емигрирали, но Полша е внесла приблизително такова количество украинци, молдовци, белоруси. Докато ние умишлено, преднамерено сме затворили вноса на работна ръка”, заяви Велев.
„Ние вече сме друго качество. Ние сме страна, в която има относително високи доходи и сме привлекателни за украинци, молдовци, арменци, белоруси. Трябва да отворим вратата”.
„Има огромен дефицит на кадри, включително и в сектори, където средният доход по паритет на покупателната способност е по-висок от средноевропейския”, посочи председателят на АИКБ. „В ИТ сектора нашите специалисти живеят по-добре”.
„Има недостиг на хора във всички сектори. У нас практически няма безработица. Безработни са хора, които или няма никаква квалификация, или не искат да се преместят в съседния град, където има работа за тях, или са се регистрирали като безработни, но работят в сивия сектор”, посочи Велев.
„Емиграцията трябва да бъде компенсирана с имиграция”, настоява той.
Според него минималните осигурителни прагове трябва да се премахнат, защото водят до това, че хората са осигурявани на тях от некоректни работодатели, вместо на реалните им заплати. А в някои случаи тези прагове са по-високи от реалните заплати на работниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!