Учени твърдят, че са разкрили загадката защо много от жителите на градовете имат проблеми със съня. Оказва се, че ключът се крие в уличното осветление. Или поне казват от Станфордския университет.
Известно е, че тялото реагира на денонощните промени в осветлението. Ако нощем е светло, вътрешният часовник на човек се обърква, както и спането.
Специалистите са се допитали до 15 863 души в продължение на 8 години. Те са отчитали и осветеността на улиците нощем. Оказва се, че хората в градовете с население минимум от 500 хил. души се сблъскват с нощното осветление, което е 3-6 по-силно в сравнение с малките градове или извън града.
Нощното осветление е влияело на продължителността и качеството на съня.
Ако осветлението било силно, човек не си доспивал с 6 процента (спал е по-малко от 6 часа на нощ).
Той по-често е бил недоволен от количеството или качеството на съня (29% недоволни жители от големите градове срещу 16% жители от малките населени места с по-малко активно осветление).
Жертвите на интензивното осветление по-често се оплаквали от умора (9% срещу 7%).
Те са спали също така по-малко на една нощ - 412 минути при слабо осветление срещу 402 минути при силно осветление.
Силната светлина карала мнозина да се събуждат нощем (19% срещу 13%), впоследствие хората страдали от сънливост и не могли нормално да функционират (6% срещу 2%).
Учените съветват жителите на големите градове да слагат плътни завеси или щори на прозорците, за да спрат силното улично осветление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!